RABAT - Marocké úrady pre boj s terorizmom vyjadrujú znepokojenie nad tým, že ich francúzski kolegovia neupozornili na radikalizáciu Radouana Lakdima, ktorý minulý piatok na juhu Francúzska pri svojich útokoch v mestách Carcassonne a Trebes zabil štyroch ľudí.
Riaditeľ marockého úradu pre vyšetrovanie Abdulhak Chijám v rozhovore pre agentúru AP uviedol, že francúzske úrady vždy Maroko informovali o radikalizácii osôb s dvojakým občianstvom. V prípade Radouana Lakdima to však neurobili.
Agentúra AP poznamenala, že Chijám nie je jediný, kto si kladie otázku, ako sa mohlo stať, že Radouane Lakdim, jeho radikalizácia a zámery unikli pozornosti francúzskych tajných služieb. Týmto faktom sú znepokojené aj francúzske médiá a tamojšia opozícia - o to viac, že po islamistických atentátoch v posledných rokoch sú sledovaní mnohí podozriví ľudia z prostredia prisťahovalcov zo severnej Afriky.
Chijám označil neinformovanie zo strany Francúzska "za zjavné nedorozumenie". Zdôraznil, že Maroko ako krajina, kde sa Lakdim v roku 1992 narodil, "malo byť informované o tom, že o jeho občana sa zaujímajú francúzske bezpečnostné zložky". Lakdimova rodina sa krátko po jeho narodení presťahovala do Francúzska, ktorého občianstvo získal v roku 2004.
Agentúra, ktorú Chijám vedie, vykonáva podobnú činnosť ako americký Úrad pre vyšetrovanie (FBI). Pomohla identifikovať a vyšetrovať osoby, ktoré vlani spáchali teroristické útoky v Barcelone a okolí, ako aj atentáty v Paríži z roku 2015.
Po piatkovom útoku na juhu Francúzska marockí vyšetrovatelia vypočúvali Lakdimových príbuzných v Maroku, pričom však nezistili žiadne znaky radikalizácie. Chijám dodal, že počas návštev u príbuzných Lakdim svojím správaním nikdy nevyvolal podozrenie marockej polície.
Šéf marockej protiteroristickej agentúry spresnil, že Lakdim navštívil Maroko naposledy v roku 2012 - ešte predtým, ako džihádistická organizácia Islamský štát (IS) oznámila svoj vznik. IS sa odvtedy prihlásil k zodpovednosti za mnohé teroristické útoky v Európe vrátane piatkových útokov v Carcassonne a Trebes.
Podľa Chijáma sú marocké úrady znepokojené počtom Maročanov, ktorí sa stali príslušníkmi IS. Štatistiky z vlaňajška hovoria o viac ako 1660 osobách. Medzi páchateľmi atentátov, ku ktorým v rokoch 2015 a 2016 došlo v Paríži a Bruseli, bolo viacero Maročanov s občianstvom niektorého z európskych štátov, uviedol Abdulhak Chijám.