RAKKA - Jednotka sýrskej armády v spolupráci s úradmi objavila v nedeľu masový hrob pri meste Rakka. Boli v ňom telá ôsmich vojakov a civilistov, ktorých zabili militanti teroristickej organizácie Daeš, keď sa zmocnili tejto oblasti. Informovala o tom v pondelok agentúra SANA.
Telá boli prevezené do vojenskej nemocnice v meste Aleppo, kde sa uskutoční ich identifikácia.
Na možnú existenciu masového hrobu upozornili rodiny, ktoré sa vrátili so svojich dedín v okolí Rakky. Na predpokladané miesto, ktoré leží západne od Rakky, boli vyslaní vojaci a úradníci - a hrob objavili.
Rakky sa Daeš zmocnil v januári 2014 a následne toto mesto zmenil na baštu svojho kalifátu, kde uplatňoval striktný výklad moslimského zákonníka. Spojenými štátmi podporované Sýrske demokratické sily (SDF) 20. októbra 2017 oficiálne oznámili víťazstvo nad Daeš v Rakke. Pád Rakky bol veľkou porážkou pre Daeš, ktorý od roku 2016 prišiel o podstatnú časť územia ovládnutého v roku 2014.
Sýrska vláda dobyla tretinu Východnej Ghúty
Sýrskej armáde a jej spojencom sa podarilo dobyť už viac ako tretinu povstaleckej enklávy Východná Ghúta ležiacej pri metropole Damask. Podľa agentúry Reuters to v pondelok oznámilo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.
Podľa SOHR, ktoré sa opiera o výpovede aktivistov v teréne, bolo vo Východnej Ghúte za uplynulé dva týždne, odkedy sýrska vláda a jej spojenci začali s masívnym bombardovaním tejto oblasti, zabitých už 695 ľudí vrátane 166 detí a 98 žien.
Sýrsky prezident Bašár Asad v nedeľu oznámil, že vojenská operácia vládnych síl proti povstalcom v enkláve Východná Ghúta bude pokračovať. Dodal, že "paralelne s ňou je civilistom poskytnutá možnosť dostať sa na územia" pod kontrolou sýrskej armády.
Sýrske štátne médiá i aktivisti v nedeľu informovali, že vládne jednotky a s nimi spriaznené polovojenské oddiely dobyli na povstalcami ovládanom území neďaleko hlavného mesta Damask množstvo dedín a menších miest. Ide zatiaľ o najväčší postup vládnych vojsk, odkedy sa minulý mesiac začala rozsiahla armádna ofenzíva.
O situácii v Sýrii v nedeľu telefonicky hovorili britská premiérka Theresa Mayová a americký prezident Donald Trump, ktorí zhodne konštatovali, že sýrsky režim a Rusko nesú "zodpovednosť za ľudské utrpenie vo Východnej Ghúte".
USA obvinili Rusko z ignorovania rezolúcie
Spojené štáty tvrdia, že Rusko ignorovalo ustanovenia rezolúcie č. 2401 Bezpečnostnej rady OSN o ukončení bojov v Sýrii a bolo spolupáchateľom činov, ktoré viedli k smrti civilistov na damaskom predmestí Východná Ghúta. Uviedla to v noci na pondelok hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.
Spresnila, že ruské lietadlá v čase od 24. do 28. februára podnikli denne najmenej 20 misií, pri ktorých bombardovali Damask a Východnú Ghútu. Ruské lietadlá na tieto misie štartovali v ruskej vojenskej leteckej základne Humajmím na severozápade Sýrie. Sandersová obvinila Rusko, že ignorovalo prímerie vyhlásené OSN a "zabíjalo nevinných civilistov pod falošnou zámienkou, že vedie protiteroristické operácie".
Sýrsky prezident Bašár Asad v nedeľu oznámil, že vojenská operácia vládnych síl proti povstalcom v enkláve Východná Ghúta na predmestí Damasku bude pokračovať. Vo svojom vyhlásení odvysielanom sýrskou televíziou Asad avizoval, že "operácia proti terorizmu bude pokračovať". Dodal, že "paralelne s ňou je civilistom poskytnutá možnosť dostať sa na územia" pod kontrolou sýrskej armády.
Sýrske štátne médiá i aktivisti v nedeľu informovali, že vládne jednotky a s nimi spriaznené polovojenské oddiely dobyli na povstalcami ovládanom území neďaleko hlavného mesta Damask množstvo dedín a menších miest. Ide zatiaľ o najväčší postup vládnych vojsk, odkedy sa minulý mesiac začala rozsiahla armádna ofenzíva.
Do Východnej Ghúty začal vchádzať humanitárny konvoj
Do sýrskeho mesta Dúmá v povstaleckej enkláve Východná Ghúta ležiacej pri metropole Damask začal v pondelok vchádzať konvoj s humanitárnou pomocou. S odvolaním sa na vyhlásenie OSN o tom informovala agentúra AP. Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) na Twitteri napísal, že konvoj vezie dodávky zdravotníckej pomoci a potravín pre 27.500 ľudí v núdzi. Dodal, že niektoré život zachraňujúce potreby nebolo možné naložiť.
Pracovník Svetovej zdravotníckej organizácie uviedol pre agentúru Reuters, že pred tým, ako nákladné vozidlá opustili sklady, z nich sýrski vládni úradníci vzali 70 percent dodávok, ktoré zahŕňali chirurgický materiál a nástroje. Predpokladá sa, že vláda sa týmto spôsobom snaží o to, aby neboli ošetrení povstalci, napísala spravodajská stanica BBC.
Podľa BBC konvoj tvorí dovedna 46 nákladných áut. Tie budú po troch týždňoch prvými vozidlami s humanitárnou pomocou, ktorým sa podarí dostať do obliehanej enklávy po nedávnom prijatí rezolúcie OSN požadujúcej humanitárne prímerie a prestávkach nariadených Ruskom.