BRUSEL/PRAHA - Za dva týždne vojenskej ofenzívy zomrelo vo východnej Ghúte vyše tisíc ľudí a takmer päťtisíc sa zranilo. Každý deň tak príde o život v priemere 71 ľudí. Situácia v Sýrii je vážna.
Tieto údaje pochádzajú z dvadsiatich nemocníc a kliník východne Ghúty, ktoré plne alebo čiastočne podporujú Lekári bez hraníc. Dáta pochádzajú z obdobia od 18. februára do 3. marca. Celkové počty mŕtvych a zranených budú výrazne vyššie. Dve zo zdravotníckych zariadení podporovaných Lekármi bez hraníc totiž ešte nedodali údaje za 3. marec a navyše v oblasti pôsobia ďalšie zdravotnícke zariadenia, ktoré Lekári bez hraníc nepodporujú a ich dátami preto nedisponujú.
Lekári robia nemožné
"Čísla hovoria samy za seba. Ešte názornejšie sú však výpovede zdravotníkov, ktorých na mieste podporujeme. Naši zdravotnícki kolegovia sa dostali na hranicu toho, čo možno ešte od človeka očakávať a my denne počúvame, ako u nich narastá pocit beznádeje a zúfalstva. Sú vyčerpaní a na pokraji zrútenia, spia len chvíľami, kedy je to možné, a neustále sa boja, že bombardovanie a ostreľovanie zasiahne miesto, kde sa nachádzajú. Robia všetko preto, aby zaistili fungujúcu lekársku starostlivosť, ale všetko je proti nim. Súčasná situácia a neustále pošliapanie pravidiel vojny bojujúcimi stranami ich núti robiť nemožné," uviedla Meinie Nicolai, generálna riaditeľka Lekárov bez hraníc.
Rezervné zásoby Lekárov bez hraníc vo východnej Ghúte sú distribuované počas nepretržitého bombardovania a ostreľovania. Zásoby sa však rýchlo míňajú a niektorý materiál, najmä veci nevyhnutné pre operácie, už úplne došiel.
Z humanitárneho konvoja, ktorý dostal v pondelok povolenie vojsť do severnej časti enklávy, sýrska vláda podľa OSN nechala odstrániť zdravotnícky materiál. S každou ďalšou hodinou je pritom urgentnějšia potreba masívneho doplnenia zdravotníckych zásob, a to vrátane materiálu k život zachraňujúcej lekárskej starostlivosti.
FOTO Skutočného pekla na Zemi: Sýrska Ghúta sa zmenila na mesačnú krajinu a pohrebisko civilov
Štyria zdravotníci Lekárov bez hraníc zomreli
Pätnásť z dvadsiatich nemocníc a kliník, ktoré Lekári bez hraníc podporujú, zasiahlo bombardovanie alebo ostreľovanie, pričom škody sú rôzneho rozsahu. To ďalej oslabuje schopnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť. Štyri zdravotníci podporovaní Lekári bez hraníc zomreli a dvadsať ich bolo zranených.
Vo východnej Ghúte pritom nie je potrebné iba ošetrovanie vojnových zranení. Obyvatelia väčšiny častí východnej Ghúty žijú často v pivniciach a v provizórnych podzemných prístreškoch. Prežívajú v nezdravých podmienkach s obmedzeným prístupom k pitnej vode a bez hygienických zariadení. Lekári bez hraníc navýšili pomoc poľnej nemocnici v časti Harasta už pred tým, než začala 18. februára vojenská ofenzíva. K intenzívnemu bombardovaniu a ostreľovaniu tam totiž dochádzalo od novembra 2017 a zhruba sedemdesiat percent obyvateľstva už vtedy žilo v podzemí. Tamojšie zdravotnícke dáta ukazovala na výrazný nárast infekcií dýchacích ciest, hnačkových ochorení a kožných infekcií. Medzi pacientmi bol rad detí.
Naliehavá výzva
V súlade so základnými pravidlami medzinárodného humanitárneho práva Lekári bez hraníc znovu naliehavo vyzývajú všetky bojujúce strany a ich podporovateľov, aby:
- pozastavili bombardovanie a ostreľovanie, aby mohlo byť reorganizované poskytovanie zdravotnej starostlivosti
- zamedzili ostreľovaniu civilných oblastí, vrátane zdravotníckych zariadení (pred prerušením bojov, počas neho i po prerušení)
- umožnili neobmedzené zásobovanie život zachraňujúcimi liekmi a zdravotníckymi potrebami (zdravotnícky materiál nesmie byť odstránený z humanitárnych konvojov)
- umožnili lekársku evakuáciu pacientov v kritickom stave
- umožnili nezávislým humanitárnym organizáciám prístup do oblasti, aby tu mohli poskytovať priamu pomoc
Na začiatku posledného vyostrenia bojov Lekári bez hraníc poskytovali plnú podporu a pravidelné zásoby desiatkam zdravotníckych zariadení vo východnej Ghúte. Od 18. februára navýšili krízové zásobovanie ďalších kliník a nemocníc. O pomoc začala žiadať aj zdravotnícke zariadenia, ktoré pôvodne asistenciu nevyžadovali, ale krízový stav ich donútil situáciu prehodnotiť. Lekári bez hraníc tak zaisťujú krízové zásobovanie ďalších desiatich nemocníc a kliník zo svojich skladov, v oblasti ktorých zásoby však rýchlo dochádzajú. Pracovníci Lekárov bez hraníc v podporovaných zariadeniach nie sú prítomní.