BERLÍN - Skupina ruských hakerov, ktorá je spájaná s vniknutím do počítačových sietí nemeckej vlády, sa mohla zameriavať aj na ministerstvá v iných európskych krajinách. Vyjadril sa tak americký bezpečnostný expert Benjamin Read, ktorého citoval nemecký denník Die Welt.
Podľa Reada, pracujúceho pre kyberneticko-bezpečnostnú firmu FireEye, sa tí istí počítačoví piráti pokúšali vstúpiť do zabezpečených systémov ministerstiev zahraničných vecí a obrany viacerých krajín Európskej únie. Takéto aktivity skupiny APT28, známej aj pod označením Fancy Bear, sú "pozorované už niekoľko mesiacov", dodal vedúci tímu analytikov venujúcich sa kybernetickej špionáži.
Nová informácia vychádza z podvodných e-mailov slúžiacich na tzv. "spear-phishing", ktoré uvedená firma našla v počítačových systémoch viacerých vlád EÚ, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na článok Die Weltu. Read v ňom taktiež poznamenal, že APT28 zjavne nepostupovala ako skupina kriminálnych hakerov so záujmom o hmotný zisk. Výber terčov a metód podľa neho jasne nasvedčujú tomu, že sa na týchto aktivitách podieľali štátne orgány.
DPA v stredu s odvolaním sa na nemenované bezpečnostné zdroje informovala, že zahraničným počítačovým pirátom sa podarilo vniknúť do systémov nemeckého rezortu diplomacie a obrany, pričom odcudzili bližšie nešpecifikované údaje. Za útokom podľa všetkého stojí skupina APT28, o ktorej mnohí nemeckí experti tvrdia, že je napojená na ruské tajné služby. Nemecké bezpečnostné agentúry túto infiltráciu, ktorá pravdepodobne trvala vyše roka, odhalili až vlani v decembri.
Terčom útoku sa mali stať aj počítačových siete úradu nemeckého spolkového kancelára a Spolkového účtovného dvora. Na vyšetrovaní prípadu spolupracuje viacero nemeckých bezpečnostných agentúr.