APIA (SAMOA) - Kým Slovákom ostáva do konca roka ešte pár hodín, v niektorých častiach sveta už nový rok privítali. Mnohé krajiny zdokonaľujú vizuálny zážitok a usporadúvajú veľkolepé ohňostroje. Austrália je jednou z krajín, ktorá sa tento rok prekonala a usporiadala najväčší ohňostroj v histórii.
Nový rok už oslávili v niekoľkých krajinách. Prvým štátom bola Samoa, nasledovalo Rusko, potom Austrália.
Rekordné Sydney
V Sydney tento rok zlomili rekord a usporiadali najväčší ohňostroj v dejinách. Ohňostroj rozžiaril oblohu nad austrálskym prístavom v Sydney a vyvrcholili ním oslavy nového roka 2018 v meste. Súčasťou veľkolepého, až 12-minútového ohňostroja v Sydney bol aj nádherný dúhový vodopád svetiel a farieb, ktorý prúdil dolu z mosta v prístave - na oslavu nedávno schváleného zákona legalizujúceho manželstvá osôb rovnakého pohlavia v Austrálii. Most je spolu so slávnou budovou opery ikonickým symbolom Sydney.
Dubaj
Írsko
Veľká Británia
Oslavy na Filipínach
Ohňostroj v Singapure
Ohňostroj v Hong Kongu
Taiwan
Severná Kórea
Južná Kórea
Japonsko
Najväčší ohňostroj v dejinách
Podľa organizátorov novoročnej šou s ohňostrojom išlo o vôbec najväčší ohňostroj, aký kedy Sydney zažilo. V oblasti prístavu bolo odpálených osem ton jednotlivých kusov zábavnej pyrotechniky - týchto kusov bolo celkovo 100-tisíc a stáli sedem miliónov austrálskych dolárov (5,5 milióna USD).
Udalosť vysielali naživo do zvyšku sveta, ktorý bude postupne oslavovať nový rok 2018, napísala tlačová agentúra DPA. Dvadsaťsekundovú časť ohňostroja v zlatej a striebornej farbe pomohol navrhnúť slávny austrálsky herec Hugh Jackman a predviedli ju na hudbu zosnulého domorodého austrálskeho speváka Dr. G Yunupinga. "Splnil sa mi sen," povedal novinárom Jackman ešte pred začiatkom ohňostroja.
Spomínaný dúhový vodopád ukončil celý ohňostroj, ktorý sledovalo 1,6 milióna divákov zhromaždených okolo prístavu v Sydney. Bezpečnostné opatrenia boli prísne, ale predstavitelia mesta informovali, že nie je žiaden mimoriadny stav pohotovosti. Predstavitelia Sydney, hlavného mesta austrálskeho štátu Nový Južný Wales, uviedli, že podujatie prinesie mestu v prepočte 170 miliónov USD a "nezaplatiteľnú publicitu". Takmer polovicu oslavujúcich návštevníkov Sydney totiž tvoria turisti.
pectacular display of rainbow-coloured fireworks cascading from Sydney Harbour Bridge, as revellers mark the nation's legalisation of gay marriage amid tight security. pic.twitter.com/Dw9IY5A7WF
— AFP news agency (@AFP) December 31, 2017
Prví osávili nový rok obyvatelia štátu Samoa
Ostrovný štát Samoa a tiež tichomorský Vianočný ostrov (Kiritimati), ktorý je súčasťou republiky Kiribati, úderom dnešných 11:00 SEČ vstúpili ako prvé do roku 2018. Príchod nového roka zatiaľ oslavujú len desiatky tisíc obyvateľov Zeme. Nový rok už oslávili aj na Novom Zélande. O jednej poobede prví Rusi a o ďalšiu hodinu neskôr tiež väčšina Austrálie.
Prechod do 2018 trvá 26 hodín
Polnočné oslavy na planéte kvôli miestnym administratívnym úpravám a časovým vyrovnávaním potrvajú 26 hodín, prechod do roku 2018 tak skončí v pondelok o 13:00 SEČ. V predstihu ešte pred polnocou miestneho času poprial všetko najlepšie do nového roku všetkým približne 190-tisíc občanov Samoy tamojší premiér Tuilaepa Sailele Malielegaoi. Ostrovania vďaka svojej polohe neďaleko medzinárodnej dátovej hranice ako prví na svete vítajú príchod nového roka.
Zaujímavosťou je, že keď posledné miesto planéty vstúpi do roku 2018, bude na Samoe utorok 2. januára dve hodiny ráno. Vďaka miestnej časovej úprave oslávilo polnoc približne 600 obyvateľov Chathamových ostrovov dnes o 11:15. Nie všade tak vychádza polnoc vo vzťahu k SEČ na celú hodinu, príklady sú Teherán, kde prvý deň nového roka nastane o 21:30 SEČ, alebo Káthmandu (19:15 SEČ).
Najbližšie oslávi Nový rok Rusko
Prvými veľkými sídlami, ktoré budú oslavovať rok 2018, budú novozélandská metropola Wellington a miestne najväčšie mesto Auckland, kde polnoc tradičnými ohňostrojmi oslávili pre pár minútami o 12-tej hodine naobed. O 13:00 SEČ čakajú novoročné oslavy na občanov Ruska v Anadyre, najvýchodnejšom ruskom mestom.
Polnoc budú o 16:00 SEČ sláviť obyvatelia Tokia a Soulu, v 17:00 SEČ Pekingu, Hongkongu a Singapure, vo 21:00 SEČ sa k nim pridá aj Dubaj a o hodinu neskôr Moskva. V pondelok 01:00 SEČ vstúpia do roku 2018 Londýn s Lisabonom, zajtra o šiestej ráno nášho času New York, po troch ďalších hodinách San Francisco a Los Angeles a o11-tej Honolulu.
Najdlhšie si na novoročný prípitok musia počkať ľudia na súostroví Americká Samoa, kde rok 2018 nastane v pondelok o 12:00 SEČ. O hodinu neskôr potom nový rok začne aj na dvoch neobývaných tichomorských ostrovoch - Bakerov a Howlandov.