HAVANA - Ministri zahraničných vecí Kuby a Severnej Kórey v stredu odmietli ako "jednostranné a svojvoľné" požiadavky Spojených štátov a zároveň vyjadrili obavy zo stupňujúceho sa napätia na Kórejskom polostrove. Informovala o tom agentúra Reuters.
Severná Kórea hľadá podporu v období bezprecedentného tlaku na ukončenie programu vývoja nukleárnych zbraní a balistických striel zo strany Spojených štátov a medzinárodného spoločenstva. Tento program Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) realizuje v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN).
KĽDR, ktorá sa netají svojimi plánmi vyvinúť rakety schopné zasiahnuť USA, udržuje dobré politické vzťahy s Kubou od roku 1960. Podľa niektorých diplomatov bola Kuba jednou z krajín schopných presvedčiť KĽDR, aby ukončila súčasný spor, ktorý by mohol vyústiť do vojny s USA. Ministri sa stretli v Havane a žiadali o "rešpekt voči suverenite národov" a "mierové urovnanie konfliktu", píše sa vo vyhlásení, ktoré vydalo kubánske ministerstvo zahraničných vecí.
Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že "rázne odmietajú jednostranné a svojvoľné požiadavky vznesené vládou Spojených štátov a slúžiace ako základ pre realizáciu nátlakových opatrení, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom".
Nemenovaný predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov sa podľa Reuters vyjadril, že USA jasne vyjadrili zámer o mierové riešenie severokórejskej jadrovej otázky. "Agresívne a provokatívne správanie KĽDR ukazuje, že krajina nemá záujem pracovať na mierovom riešení," uviedol. Kuba vo vyhlásení taktiež uviedla, že obaja ministri vyjadrili "obavy zo stupňujúceho sa napätia".