MOSKVA - Československo by malo byť Sovietom vďačné za inváziu vojsk Varšavskej zmluvy. Provokatívna myšlienka sa objavila v jednom z článkov na webe ruskej armádnej televízie Zvezda, ktorý vyvolal poriadne pobúrenie.
Podľa jeho autora Leonida Maslovského, ktorý vstup vojsk do Československa nedovolil Západu uskutočniť štátny prevrat, pričom na ďalších 20 rokov vraj zachoval život v mieri za súhlasu všetkých krajín Varšavskej zmluvy.
Ako uvádza portál novinky.cz, Maslovskij spojil Pražskú jar s nástupom Nikitu Chruščova k moci v roku 1953. Jeho kritika kultu osobnosti diktátora Josifa Stalina na XX. zjazdu KSSS bola vraj veľkým víťazstvom západných tajných služieb - táto kritika mala oslabiť Sovietsky zväz a krajiny pod jeho vplyvom.
Takto vyzeral vpád vojsk Varšavskej zmluvy
Deštrukcia socialistického Československa
Autor si na paškál vzal aj prezidentov Antonína Zápotockého a Antonína Novotného, ktorí moc prevzali po Klementovi Gottwaldovi. „Novotný bol kópiou Chruščova a svojimi nepremyslenými reformami spôsobil značné škody národnému hospodárstvu, čo viedlo k zníženiu životného štandardu národa. Všetky tieto faktory prispeli k nástupu protisocialistických a protiruských síl," cituje portál Maslovského.
Socializmus s ľudskou tvárou bol podľa neho začiatkom deštrukcie socialistického Československa. Maslovskij tvrdí, že antisovietské sily rozfúkavali národnostné trenice medzi Slovákmi a Čechmi. „Nemalú úlohu v tom hralo, že Československo nebojovalo (ako nacistický vazal) proti Sovietskému zväzu a necítilo sa pred našou krajinou vinne," dodal autor v texte.
Takto vyzeral vpád vojsk Varšavskej zmluvy
Môžeme aj za obete počas vojny
Maslovskij následne pokračuje v prekrucovaní faktov. Podľa neho môžeme aj za veľké množstvo sovietskych obetí počas boja Ruska s Nemeckom počas druhej svetovej vojny. Československo vraj od roku 1938 dodávalo Nemcom množstvo zbraní, „ktoré zabíjali sovietskych vojakov aj civilistov".
Voči článku sa ohradili aj Česi. Vyšiel totiž v dobe, keď je prezident Miloš Zeman na návšteve v Rusku a aj Rusi varujú pred prekrucovaním historických faktov. Zeman po jednaniach s Putinom označil osoby, ktoré sa usilujú dejiny falšovať, za úbožiakov.