MADRID - Španielsky najvyšší súd vyhlásil dnes za protiústavný katalánsky zákon, na základe ktorého sa konalo 1. októbra sporné referendum o nezávislosti tohto regiónu. Oficiálne tak potvrdil protizákonnosť hlasovania, v ktorom sa 90 percent zúčastnených voličov vyslovilo za nezávislosť Katalánska, informovala agentúra AP.
Zákon upravujúci "referendum o sebaurčení" katalánsky regionálny parlament schválil začiatkom septembra. Španielsky ústavný súd následne pozastavil jeho platnosť, kým nepreskúma príslušnú sťažnosť španielskej vlády.
Katalánski lídri napriek tomu prikročili k referendu o nezávislosti regiónu od Španielska, na čo predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont minulý utorok vyhlásil, že Katalánci získali právo na nezávislosť, a podpísal deklaráciu o zvrchovanosti. Dodal však, že implementácia výsledku hlasovania sa o niekoľko týždňov odkladá, aby vznikol priestor pre rokovania s Madridom.
V dnešnom rozhodnutí súd konštatuje, že katalánsky zákon o referende odporuje národnej zvrchovanosti a "nerozlučnej jednote španielskeho národa". Podľa sudcov bolo protizákonné i zasadnutie katalánskeho parlamentu, na ktorom bol tento zákon schválený.
Hovorca katalánskej vlády Jordi Turull reagoval vyjadrením, že ho dnešný verdikt neprekvapuje. "Čelíme výkonnej moci v štáte, ktorý zneužíva súdnu zložku, aby zablokoval zákonodarstvo," citovala ho AP.