WASHINGTON - Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v noci nadnes potvrdil, že Severná Kórea v utorok otestovala svoju prvú medzikontinentálnu balistickú raketu. Uviedol, že ide o "novú eskaláciu" hrozby voči USA, ich spojencom a partnerom, regiónu i svetu.
Vo svojom vyhlásení Tillerson uviedol, že "na zastavenie globálnej hrozby sú potrebné globálne opatrenia." Dodal, že USA majú v úmysle požiadať o zvolanie zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN a prijať prísnejšie opatrenia voči KĽDR. Medzičasom sa objavili správy, že táto schôdzka sa uskutoční dnes podvečer (SELČ).
Upozornil tiež, že každá krajina, ktorá prijíma severokórejských robotníkov, poskytuje akékoľvek ekonomické alebo vojenské výhody alebo nerealizuje úplne rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, "pomáha nebezpečnému režimu" KĽDR.
KĽDR otestovala medzikontinentálnu balistickú raketu, ktorá je schopná niesť veľkú jadrovú hlavicu
Severná Kórea dnes oznámila, že vykonala test nedávno vyvinutej medzikontinentálnej balistickej rakety, ktorá je schopná niesť veľkú jadrovú hlavicu. Podľa agentúry KCNA vodca Severnej Kórey Kim Čong-un uviedol, že úspešný test rakety skompletizoval kapacitu krajiny v oblasti výzbroje strategickými zbraňami, ktorú tvoria atómové a vodíkové bomby i medzikontinentálne rakety.
Kim Čong-un vyhlásil, že Pchjongjang nebude rokovať so Spojenými štátmi, pokiaľ Washington neprestane s nepriateľskou politikou voči KĽDR. Ako s odvolaním sa na KCNA napísala agentúra Bloomberg, severokórejský vodca uviedol, že jeho krajina si kladie za cieľ vyvinúť medzikontinentálnu balistickú raketu schopnú "zasiahnuť Spojené štáty (ešte) v roku 2017".
Severokórejská štátna televízia v špeciálnom oznámení uviedla, že odpálenie rakety Hwasong-14 osobne pozoroval vodca KĽDR Kim Čong-un. Raketa podľa štátnej televízie dosiahla výšku 2802 kilometrov a kým zasiahla cieľ v Japonskom mori, preletela 933 kilometrov.
Juhokórejská armáda uviedla podľa agentúry Jonhap, že jej severný sused vypálil neidentifikovanú balistickú strelu, ktorá preletela viac ako 930 kilometrov. Neskôr však ruské ministerstvo obrany uviedlo, že severokórejská raketa dosiahla výšku 535 kilometrov a preletela okolo 510 kilometrov. Podľa ruského rezortu išlo preto skôr o skúšku rakety stredného doletu. K podobnému záveru dospel aj americký Pentagón.
Južná Kórea s USA vykonali test útočnej balistickej rakety
Južná Kórea neskôr uviedla, že spolu so Spojenými štátmi dnes vykonali test útočnej balistickej rakety, ktorého cieľom bolo varovať severokórejské vedenie. Reagovali tak na utorkový severokórejský test medzikontinentálnej balistickej strely, ktorá by mohla podľa expertov dosiahnuť Aljašku. Informoval o tom spravodajský portál BBC.
Sebaovládanie je jediné, "čo delí prímerie od vojny", vyjadrili sa spojenci s tým, že sa to môže kedykoľvek zmeniť a Severná Kórea by podľa nich urobila osudovú chybu, ak by si myslela opak. Juhokórejský prezident Mun Če-in po cvičení povedal, že spojenci chceli demonštrovať svoj postoj v otázke protiraketovej obrany "skutkami, nie len vyhlásením".
Spojené štáty v noci nadnes požiadali o zvolanie neverejného zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN, ktoré by malo byť venované najnovšej raketovej skúške KĽDR. Informovala o tom agentúra Reuters.