BOSTON - Mnohým ľuďom sa páči do bronzova opálená pokožka, ale slnečným lúčom sa radšej vyhýbajú kvôli obavám z rakoviny kože. Americkí vedci však dúfajú, že je možné pobyt na slnku predĺžiť aj bez zdravotných rizík. Riešenie vidia, paradoxne, práve v zmene farby pokožky.
Americkým vedcom sa podarilo vyvinúť látku, ktorá napodobňuje účinky slnečného žiarenia a spôsobuje zhnednutie pokožky tým, že podporuje tvorbu pigmentu, ktorý kožu chráni pred škodlivými UV lúčmi.
Zdrvujúce odhalenie vedcov tesne pred letnou sezónou: Nebezpečné opaľovacie krémy, škodia DNA
Doposiaľ vedci látku testovali iba na myšiach, ale sľubné pokusy naznačujú, že by mohla fungovať aj u ľudí s ryšavými vlasmi, ktorých pokožka sa na slnku takmer vždy spáli, no nikdy neopáli. Tím vedcov z Massachusetts General Hospital dúfa, že by objav mohol zabraňovať aj vzniku rakoviny kože či dokonca eliminovať prejavy starnutia pokožky.
Letný manuál pre všetkých Slovákov: Sedem zásad, s ktorými prežijete pekelné teploty
UV žiarenie zo slnka v koži spúšťa rad chemických reakcií a v konečnom dôsledku vedie k stmavnutiu opálenej pokožky. Telo si zmenou farby kože vytvára prirodzenú ochrannú bariéru. Ak by ale bola k dispozícii látka, ktorú si možno do kože votrieť ešte pred pobytom na slnku a naštartovať tvorbu melanínu, bola by naša pokožka odolná voči poškodeniu.
Pokožka by stmavla aj bez slnka
Podľa doktora Davida Fishera, jedného z tímu massachusettských bádateľov, látka spôsobuje silné stmavnutie kože, resp. zvýšenú pigmentáciu. Zásadným prielomom výskumu je fakt, že pokožka by už na tvorbu melanínu nepotrebovala slnečné žiarenie.
Fisher však podľa BBC upozornil, že nejde o razenie žiadneho nového kozmetického trendu: „Naším skutočným cieľom je nová stratégia na ochranu kože pred UV žiarením a rakovinou. Tmavý pigment je totiž spojený s nižším rizikom rozvoja všetkých foriem rakoviny kože.“ Vedci chcú výskum finalizovať vytvorením účinného opaľovacieho krému s maximálnou úrovňou ochrany pred škodlivými slnečnými lúčmi. Podrobné informácie zverejnili v žurnále Cell Reports.