PRAHA - Českí astronómovia poukázali na novú vetvu meteorického roja Taurid, v ktorom sú planétky nebezpečné pre Zem. Zem sa s touto vetvou stretáva každých niekoľko rokov po dobu asi troch týždňov. Počas tejto doby významne rastie pravdepodobnosť zrážky s planétkou. Roj obsahuje telesá s veľkosťou od niekoľkých milimetrov do niekoľkých desiatok metrov, ale najmenej dve planétky majú rozmer od 200 do 300 metrov.
Informácie uviedol v tlačovej správe Astronomický ústav Akadémie vied ČR, správa tiež vyšla v odbornom časopise Astronomy and Astrophysics.
Najuchvátnejšie astronomické udalosti roku 2017! Píšte si do kalendára, príde aj supermesiac
„Je to prvý prípad, keď astronómovia nevyvracajú ľahkomyseľné predpovede zrážky so Zemou, ale, naopak, upozorňujú na skupinu telies, ktorú treba pozorovať a ‚strážiť‛. České znalosti sú v tomto zmysle najlepšie na svete, najmä vďaka využívaniu veľmi presných kamier Európskej bolidovej siete,“ uviedol ústav na svojom Facebooku. Kamery sú na 13 českých staniciach, jedna je na Slovensku a jedna v Rakúsku.
Niektoré vážia viac ako tonu
„Hoci ide o veľmi krehké telesá, pri takejto veľkosti už môžu preniknúť hlboko do atmosféry a predstavovať reálne nebezpečenstvo pre zemský povrch,“ uviedol ústav. Hmotnosť pozorovaných meteoridov predstavovala od desatiny gramu do viac ako tony.
Podľa astronómov je veľmi pravdepodobné, že v novoobjavenej vetve je veľa neobjavených planétok s rozmermi desiatok metrov i väčších. Pri takejto veľkosti môžu preniknúť hlboko do atmosféry a predstavovať reálne nebezpečenstvo pre zemský povrch. Sú dostatočne veľké na to, aby spôsobili miestnu alebo dokonca kontinentálnu katastrofu, varovali.
Nebezpečenstvo po rokoch narastá
„Nebezpečenstvo zrážky s planétkou výrazne narastá každých niekoľko rokov, keď sa Zem s týmto prúdom medziplanetárneho materiálu stretáva,“ podotkli astronómovia.
Meteorický prúd Taurid spôsobuje na Zemi prinajmenšom štyri meteorické roje. Dva sú aktívne v noci od konca septembra do začiatku decembra a dva cez deň od konca mája do polovice júla. Hoci ich najpravdepodobnejším materským telesom je kométa 2P/Encke, existuje teória, že táto kométa je úlomkom oveľa väčšej kométy, ktorá sa rozpadla pred tisíc rokmi a vytvorila celý komplex telies, vrátane množstva planétok.
V niektorých rokoch je aktivita Taurid vyššia než normálne. Najmä sa to týka väčšieho počtu jasných meteorov, tzv. bolidov. Posledná zvýšená aktivita nastala v roku 2015.