BRATISLAVA - Vojna je nevyhnutná a diktátorský režim Kim Čong-una si to uvedomuje. Američania posilňujú námornú flotilu pri hraniciach Severnej Kórey. Tieto signály číta známy bezpečnostný analytik ako signál, že môže prísť útok.
Americký známy analytik George Friedman predpovedá vojnu Spojených štátov so Severnou Kóreou. Podľa neho nejde o bluf, ale o tvrdú realitu. V komentári pre portál euractiv.com napísal, že diktátorský režim Kim Čong-una počíta s nevyhnutným útokom Američanov. Zakladateľ think tanku Geopolitical Futures a autor viacerých bestsellerov otvorene hovorí o vojne.
"Spojené štáty propagujú prípravy na vojnu - ako akt zastrašenia - a Kórejčania to vnímajú. No nejde o bluf. Blufovanie v takomto štýle je neefektívne a drahé. Z toho plynie, že Severná Kórea považuje útok za neodvratný," varuje analytik. Útok by Trump odštartoval po návrate domov z Európy. To sa udeje už zajtra.
Lietadlové lode pripravené
Tvrdí, že k americkej lietadlovej lodi USS Carl Vinson sa pridala ďruhá lietadlová loď. USS Nimitz dokončila výcvik a je pripravená. Rovnako ako lietadlová loď USS Theodore Roosevelt, pričom vedenie armády nekomentuje, kam túto loď nasadí. "Nasadenie troch lietadlových lodí je rozumné, keď už nie nevyhnutné, pre útok na Severnú Kóreu, no stále nie je zrejmé, akú úlohu námorníctvo bude hrať," tvrdí analytik.
Nukleárne zariadenia a delostrelectvo
Keby nasledoval útok, prvé ciele by boli nukleárne zariadenia a delostrelectvo v južnej časti, ktoré má namierené na juhokórejské hlavné mesto Soul. Takýto útok by však prišiel zo vzduchu, mieni Friedman. Pripomína, že Američania majú v Južnej Kórei približne 100 stíhačiek typu F-16.
Útok by pravdepodobne začali neviditeľné bombardéry zo základne Andersen v Guame. F-35 sú umiestnené na základniach v Japonsku od januára. Tie by zlikvidovali delostrelectvo, ktoré by v prípade útoku opätovalo paľbu na juhokórejské ciele. Potom by prišla na rad protivzdušná obrana, tú by mohli zasiahnuť aj F-16 vyzbrojené raketami proti týmto obranným systémom. Zároveň dodáva, že akýkoľvek útok by mal za cieľ politické riadiace centrá.
Otázne nasadenie pechoty
A čo pechota? "Nie je jasné, či by Američania nasadili pechotu. To by automaticky znamenalo straty. Keby vzdušný útok nezničil všetky obranné ciele, Washington by zvažoval nasadenie špeciálnych jednotiek," tvrdí v článku Friedman s tým, že stále je otázne, do akej miery sú spravodajské informácie založené na pravde.
Ďalším veľkým otáznikom by bola severokórejská odpoveď. Majú techniku schopnú na útok odpovedať? Ťažko hodnotiť, domnieva sa Friedman. Avšak, upozorňuje, neradno Kórejčanov podceňovať. "Akokoľvek to čudno môže znieť, ignorantskí psychopati nebudujú nukleárne zbrane a rakety. Racionálni hráči, ktorí sa cítia zatlačení, však áno," píše odborník.