Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

PRÁVE TERAZ V Česku padla vláda: Škandalózny Babiš vyvolal politickú krízu

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš (Zdroj: SITA)

PRAHA - Veľký šok z Česka! O poriadnu krízu sa postarala dvojica Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. Český premiér Sobotka dnes oznámil, že nenavrhne prezidentovi Milošovi Zemanovi odvolanie ministra financií Babiša z vlády, ale že demisiu podá celý kabinet.

Kríza v Česku začala ešte v marci, keď Babiš čelil obvineniam z daňových únikov. Snemovňa parlamentu vyzvala, aby do konca apríla vyvrátil vážne podozrenia. Neurobil tak, preto sa očakávalo dnes, že premiér Babiša odvolá. Sobotka však na dnešnej tlačovke prekvapil. 

Nakoniec sa rozhodol pre demisiu celej vlády, ktorá zrejme vyústi do predčasných volieb, v ktorých bude ANO favoritom. „Pokladám za neudržateľné, aby Andrej Babiš zostal ministrom financií. Preto táto vláda podáva demisiu," vyjadril sa podľa serveru novinky.cz Sobotka. Zajtra sa pritom Babiš chystá na stretnutie s prezidentom Milošom Zemanom.

Zeman sa k demisii nevyjadril, situáciu rozoberajú jeho analytici 

Český prezident Miloš Zeman sa dosiaľ k zámeru premiéra Bohuslava Sobotku podať demisiu svojho kabinetu nevyjadril. Poveril však svoje analytické tímy, aby sa ohlásenou demisiou zaoberali. Spravodajská stanica Českej televízie ČT24 tlmočila dnes vyjadrenie predsedu KSČM Vojtěcha Filipa, ktorý mal možnosť hovoriť s prezidentom. "Oznámenie premiéra Bohuslava Sobotku teraz ponecháme bez komentára. Postup prezidenta republiky bude oznámený v pravý čas," napísal hovorca hlavy štátu Jiří Ovčáček na sociálnej sieti Twitter.

Ministri z KDÚ-ČSL oznámili, že Sobotkovým oznámením sa pre nich nič nemení a budú pokračovať v práci. "Pracujem stále, ako som pracoval doteraz. Úloh, ktoré sú rozpracované, je veľa. Na mojom prístupe k práci sa vôbec nič nemení," povedal šéf rezortu pôdohospodárstva Marian Jurečka.

Aj minister kultúry Daniel Herman pripomenul, že sa zaoberá niekoľkými záležitosťami, pri ktorých by si neprial, aby demisiou vlády padli. "Máme množstvo rozrokovaných úkonov. Máme veľký pamiatkový zákon v Poslaneckej snemovni, ktorý je v druhom čítaní, bola by veľká škoda, keby neprešiel," dodal svoje priority. Všetci ministri sa však svorne zhodujú v tom, že na ťahu je teraz prezident Zeman.

Najčistejšie riešenie

Sobotka označil demisiu svojho kabinetu za najčistejšie riešenie súčasnej krízy vo vládnej koalícii. Prípadným odvolaním ministra financií by totiž podľa vlastných slov urobil z Babiša „mučeníka, čo nechce". Premiér zdôraznil, že ide o jeho vlastné rozhodnutie. Ak sa koaličné strany dohodnú na vytvorení novej vlády, Babiš by v nej už nemal zastávať post ministra financií, zdôraznil Sobotka.  

Premiér minulý týždeň zverejnil materiál mapujúci Babišovo podnikanie, ktorý si nechal sám spracovať. Sú v ňom zhrnuté všetky pochybnosti týkajúce sa ministrových obchodných aktivít vrátane nejasností okolo korunových dlhopisov Agrofertu a kauzy Bocianie hniezdo.

Zeman nemusí demisiu vlády prijať 

Český premiér Bohuslav Sobotka dnes oznámil, že plánuje ešte tento týždeň odovzdať demisiu svojho kabinetu prezidentovi Milošovi Zemanovi. Podľa českého ústavného právnika Jana Kyselu ale hlava štátu nemá povinnosť túto demisiu prijať. Informoval o tom spravodajský kanál Českej televízie ČT24. "V tomto prípade nejde o povinnú demisiu. Povinná demisia nasleduje po vyslovení nedôvery vláde zo strany (Poslaneckej) snemovne alebo po schôdzi snemovne, ktorá nasleduje po voľbách. V takýchto prípadoch má prezident povinnosť demisiu prijať. V tomto prípade nie," povedal Kysela pre Českú televíziu.

Dôležitý teraz podľa neho bude výsledok rokovaní Sobotku so šéfmi strán vládnej koalície. Premiér oznámil, že demisiu podá v priebehu týždňa. Ak by sa na nej zhodla celá vláda, bol by manévrovací priestor Zemana iný, než keby ju za vládu podal iba premiér, vysvetlil Kysela. "Ak by naozaj chcela skončiť celá vláda zložená z troch politických strán, tak asi nie je dôvod, aby prezident takúto demisiu neprijal. Ak by to naopak bola demisia predsedu vlády proti vôli koaličných partnerov alebo možno dokonca proti vôli časti ČSSD, tak by prezident mohol argumentovať, že existuje dopyt po zachovaní tejto vlády," domnieva sa Kysela, ktorého citovala ČT24.

Vo chvíli, keď by Zeman demisiu vlády prijal, poveril by ju vládnutím v stave demisie a začal by hľadať nového predsedu vlády. "Ak uvážime, že čas do volieb nie je príliš dlhý, tak ide o to, koho by vlastne našiel. Či by to bol niekto zo súčasnej vlády, niekto zo snemovne alebo či by hľadal udržiavaciu úradnícku vládu, s ktorými máme skúsenosť," vypočítava Kysela možné varianty.

Prieskumy hovoria o šanci pre Babiša

V Česku sa teraz špekuluje, že si Sobotka pod sebou podpílil konár. Prieskum spoločnosti TNS Kantar v rámci projektu Trendy Česka pre Českú televíziu z minulého týždňa totiž ukázal, že voľby by teraz najviac prospeli práve Babišovi. 

Suverénne by v nich zvíťazilo jeho hnutie ANO so ziskom 31,5 percenta. Druhé najsilnejšie by bolo ČSSD, avšak so ziskom iba 12 percent hlasov nasledované tesne ODS s 11,5 percenta hlasov a KSČM s 10,5 percenta.

Zachoval sa ako zbabelec, tvrdí Babiš

Najlepším riešením by podľa Babiša bolo, aby vláda dovládla v demisii do riadnych parlamentných volieb. Povedal to dnes potom, čo Sobotka oznámil demisiu vlády. Sobotku označil za zbabelca, ktorý poškodil vládu a prácu ministrov. Na ťahu je podľa neho teraz prezident.

"Nerozumiem tomu, pán premiér ma ešte včera (v pondelok) vyzýval, aby som sa zachoval ako chlap a on sa zachoval ako zbabelec," povedal Babiš. Dodal, že premiér podľa neho poškodil prácu všetkých ministrov a vlády. „Tú poškodzoval vlastne kontinuálne od krajských volieb a nebol schopný sa rozhodnúť. Ak je presvedčený o svojich bludoch, buď ma mal navrhnúť na odvolanie, alebo mal akceptovať, čo som napísal," povedal s odkazom na svoj piatkový list, v ktorom vysvetľoval nezrovnalosti vo svojich príjmoch a v kauze jednokorunových dlhopisov.

Opozícia rozhodnutie premiéra Sobotku kritizuje 

Predseda KSČM Vojtěch Filip naznačil, že vyhlásenie premiéra Sobotku o chystanej demisii vlády by mohol byť blaf. Premiérove rozhodnutie totiž vníma ako vytvorenie priestoru pre ministra financií a šéfa ANO Andreja Babiša, aby ho prinútil k rezignácii. Ďalšie opozičné strany však ohlásenie konca Sobotkovej vlády rozhorčilo. Ich predstaviteľom sa totiž nepáči, že hlavné slovo teraz dostane hlava štátu.

Predseda TOP 09 Miroslav Kalousek je presvedčený, že Sobotka "nie je schopný urobiť rozhodnutie hodné premiéra, a preto odovzdáva rozhodovanie do rúk prezidenta republiky". Kalousek končiaceho premiéra obvinil zo zbabelosti. Podobný názor na koniec celej vlády má aj predseda Starostov a nezávislých Petr Gazdík. Podľa neho sa Sobotka zriekol akejkoľvek zodpovednosti a odovzdal ju prezidentovi Zemanovi. "Táto vláda mala málo pozitív, ale jedným z nich bola stabilita. Premiér a vicepremiér teraz svojím správaním uvrhnú krajinu pred voľbami do nestability," obáva sa Gazdík.

Pripojil sa k nemu predseda poslaneckého klubu Úsvitu-NK Marek Černoch, podľa ktorého Sobotka ohrozuje stabilitu Českej republiky. Aj podľa predsedu ODS Petra Fialu je demisia prejavom toho, že premiér "nemá dosť odvahy, aby odvolal Andreja Babiša", a tak posilnil postavenie Miloša Zemana. Sobotkov aktuálny krok považuje za absurdný. Tomio Okamura (SPD) označil pád vlády za hanbu. Sobotka a Babiš podľa neho nadradili vlastné politické záujmy nad záujmy občanov. Demisiu vyhlásil hlavne za marketingový ťah.

Predseda poslaneckého klubu najsilnejšej opozičnej strany KSČM Pavel Kováčik odkázal po ohlásení demisie na nedávnu výzvu šéfa strany Filipa. Ten chcel, aby boli ešte na jar voľby, ktoré by umožnili zostaviť novú vládu, ktorá by ešte stihla pripraviť rozpočet. Aj komunisti však rozhodnutie podať demisiu kritizujú. Sobotka podľa nich utiekol pred zodpovednosťou.

Žiadna kríza nie je, je to kŕč sociálnych demokratov

Prvý podpredseda hnutia ANO Jaroslav Faltýnek povedal, že žiadna reálna vládna kríza nie je. Ide podľa neho o kŕč premiéra Bohuslava Sobotku a jeho ČSSD, ktorý sa snaží zastaviť riešenie káuz ovládnutím ministerstva financií. Dnes to uviedol na Žofínskom fóre, z ktorého sa následne ospravedlnil a zamieril za vedením hnutia.

"Sociálna demokracia nevie, čo má robiť, pri pohľade na svoje preferencie," dodal Faltýnek. Podľa neho krízu umelo vyvoláva sociálnej demokracie. Ani premiér nevie, čo má robiť, a za každú cenu sa chce zbaviť ministra financií a šéfa ANO Andreja Babiša, povedal.

Nad prípadnou demisiou vlády vyjadril ľútosť. "Minimálne v tej oblasti poľnohospodárstva, ako už hovoril minister (poľnohospodárstvo Marian) Jurečka (KDU-ČSL), sa nám podarilo po mnohých rokoch nájsť slušný konsenzus," povedal Faltýnek.

Sobotkovo rozhodnutie nie je zbabelosťou, ale vabankom, tvrdia politológovia 

Postup českého premiéra Bohuslava Sobotku, ktorý sa rozhodol riešiť spor s ministrom financií Andrejom Babišom podaním demisie, vníma politológ Ladislav Mrklas ako vabank. V podobnom duchu sa vyjadril aj ďalší politológ Lukáš Jelínek, podľa ktorého predseda vlády preukázal ochotu riskovať. Informoval o tom internetový server Novinky.cz, v prieskume čitateľov ktorého však tri štvrtiny respondentov nepovažujú Sobotkov krok za chlapský.

Podľa názoru Mrklasa asi českému premiérovi už nič iného nezostávalo, pretože jeho ČSSD si nezlepšila, ale skôr zhoršila postavenie na politickej scéne. Politológ vníma Sobotkovo rozhodnutie aj ako snahu o nestratenie zvyšku osobného kreditu a podanie demisie rozhodne nepovažuje za prejav zbabelosti, ako o ňom hovoria niektorí predstavitelia českej opozície.

Ladislav Mrklas sa nedomnieva, že by prezident Miloš Zeman, ktorý je teraz na ťahu, jasal nad súčasným vývojom. Doteraz totiž údajne ťažil z politickej stability, ktorá mu prinášala ovocie v podobe osobnej dôvery a popularity. Na druhej strane mu však aktuálny vývoj poskytuje aj možnosť úspešne sa prezentovať ako arbiter politických sporov, dodal politológ.

Za rozhodnutím sú skôr psychologické faktory

Lukáš Jelínek vidí za Sobotkovým rozhodnutím skôr psychologické faktory ako politologické alebo ústavné predstavy. Podľa jeho názoru bolo cieľom predsedu vlády pôsobiť čo najlepšie na voličov, pretože v prípade Babišovho odvolania by mohol vytvoriť aj dojem, že sa zbavuje svojho politického soka. V danom prípade zasa ukáže, že je ochotný riskovať aj vlastné postavenie a stojí si za tým. Ani Jelínek to nepovažuje za prejav zbabelosti, ktorou by podľa jeho názoru bolo "tváriť sa, že sa nič nedeje a zaradiť spiatočku".

Jelínek však pripustil, že premiér svojim rozhodnutím dostal do neistoty nielen seba, ale aj svoju stranu ČSSD a celú krajinu, pričom ďalší vývoj závisí okrem iného od postupu prezidenta ČR, ktorý je, ako formuloval politológ, ťažko odhadnuteľný. Jelínek neočakáva od hlavy štátu rozhodnutie podobné tomu spred štyroch rokov, pretože jeho kroky budú tentoraz limitované blížiacimi sa prezidentskými voľbami.

Hysterický krok

Premiér podaním demisie vlády využije svoje ústavné právo, je to ale aj na jeho zodpovednosť. Novinárom to dnes povedal vicepremiér a predseda koaličnej KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ľudovci sú podľa neho pripravení o vzniknutej situácii rokovať, vypísanie predčasných volieb by ale považovali za nešikovné.

Minister životného prostredia a podpredseda ANO Richard Brabec považuje tento krok za úplne zbytočný, trochu až hysterický. Premiér prehodil zodpovednosť na prezidenta Miloša Zemana, povedal dnes Brabec pri príchode na pojednávanie vedenia hnutia. „Neviem, z akého dôvodu premiér rozhoduje, že podáva rezignáciu vlády. Vláda mohla fungovať ďalej," uviedol Brabec. Kabinet bol podľa neho stabilný.

Avizovaná demisia vlády môže viesť k 4 možnostiam ďalšieho vývoja 

Dnešné vyhlásenie českého premiéra Bohuslava Sobotku o pripravovanej demisii jeho vlády rezonuje v krajine ako prekvapujúci krok, s ktorým sa nerátalo ani v dobre informovaných kuloároch. Prípadným odvolaním ministra financií Andreja Babiša by totiž podľa vlastných slov urobil z neho "mučeníka, čo nechce". Takýto scenár by podľa Sobotku prospel len samotnému šéfovi rezortu financií. "Súčasne platí, že nemôžem ako predseda vlády niesť zodpovednosť za situáciu, že na pozícií podpredsedu vlády je človek, ktorého minulosť je nevyjasnená," vyhlásil Sobotka. O variantoch možného vývoja v Česku priniesol prehľad v reakcii na Sobotkov krok internetový server Lidovky.cz.

Podľa prvej z možností prezident Miloš Zeman po prijatí demisie premiéra poverí súčasný vládny kabinet výkonom funkcie do vzniku novej vlády. Súčasne by hlava štátu mala určiť osobu, ktorá povedie rokovania o vytvorení nového kabinetu. Ak by bol touto osobou Sobotka, mohla by opäť vzniknúť trojkoalícia ČSSD s hnutím ANO a ľudovcami z KDU-ČSL, avšak bez lídra ANO Andreja Babiša alebo s ním, avšak v inej funkcii ako doteraz. Zostáva nezodpovedanou otázkou, či budú mať doterajší koaliční partneri po vzájomných útokoch z nedávnej minulosti ešte záujem pokračovať v spolupráci na vládnej úrovni.

Druhou z možností je úradnícka vláda, čo by znamenalo zopakovanie vnútropolitického vývoja v ČR z roku 2013. Prezident vtedy napriek väčšine v snemovni poveril zostavením vlády svojho priateľa Jiřího Rusnoka, ktorý zostavil úradnícky vládny kabinet. Zeman sa práve vďaka tejto možnosti stáva kľúčovou postavou z hľadiska ďalšieho vývoja, aj keď podľa informácií denníka Lidové noviny chce najskôr absolvovať oficiálnu návštevu Číny (naplánovanú v dňoch 11.-19. mája). Pre hlavu štátu bude pretrvávanie vládnej krízy, a to v dôsledku slabej vlády v demisii alebo úradníckeho kabinetu, znamenať jasné postavenie ústrednej postavy na politickej scéne ČR.

Ak by poslanci nechceli riskovať nepredvídateľný výber prezidenta Zemana, môžu sa rozhodnúť pre rozpustenie Poslaneckej snemovne a vypísanie predčasných volieb, na čo je v zmysle platnej ústavy potrebná trojpätinová väčšina poslaneckých hlasov. Voľby by sa potom museli uskutočniť do 60 dní od rozpustenia snemovne. Vzhľadom na fakt, že snemovňu neslobodno rozpustiť menej ako tri mesiace pred skončením volebného obdobia, ktoré sa riadne končí v októbri, pre poslancov by to v prípade voľby tejto (tretej) možnosti znamenalo nutnosť rozhodnúť sa rýchlo.

Za najmenej pravdepodobný variant považuje server možnosť, v zmysle ktorého by súčasná česká vláda dovládla v nezmenenej podobe a doviedla krajinu k riadnym októbrovým voľbám. Proti tejto možnosti hovorí vyostrenie vzťahov medzi premiérom Sobotkom a podpredsedom vlády Babišom a navyše i fakt, že by predseda vlády poprel ním dnes deklarované rozhodnutie. Táto možnosť by sa však stala realitou i v prípade, že by hlava štátu avizovanú demisiu neprijala, čo by však pre prezidenta ČR znamenalo nutnosť vysvetliť tento postup občanom.

Viac o téme: Andrej Babiš
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu