Sobota2. november 2024, dnes je Pamiatka zosnulých,

Americký minister je sklamaný z reakcie Ruska na zásah v Sýrii: Nie je však prekvapený

Rex Tillerson
Rex Tillerson (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson vyjadril v piatok sklamanie z reakcie Ruska na vojenský zásah USA v Sýrii, ktorý nasledoval po tom, ako sýrske vládne sily zaútočili podľa Washingtonu chemickými zbraňami na obyvateľov provincie Idlib.

Rusko svojou odozvou podľa šéfa americkej diplomacie ukázalo, že naďalej podporuje režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, uskutočňujúci "tento druh strašných útokov proti vlastným ľuďom". Pre Tillersona je to "veľkým sklamaním", aj keď nie "až tak prekvapujúce".

Vypálenie rakiet na sýrsku leteckú základňu, odkiaľ bol údajne podniknutý utorňajší chemický útok, Rusko odsúdilo ako "akt agresie" voči zvrchovanému štátu a porušenie medzinárodného práva. Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Vladimir Safronkov na pôde Bezpečnostnej rady upozornil, že "následky pre regionálnu a medzinárodnú bezpečnosť môžu byť mimoriadne vážne".

Zástupca sýrskeho veľvyslanca Múnzir Múnzir takisto skritizoval USA za "barbarský, do očí bijúci akt agresie", ktorý podľa neho povzbudí "teroristické skupiny" k použitiu chemických zbraní v budúcnosti. Na piatkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN tiež zdôraznil, že sýrska vláda už nevlastní chemické zbrane a nie je tak zodpovedná za utorňajšie usmrtenie desiatok civilistov v meste Chán Šajchún.

Damask trvá na tom, že v uvedenom meste bol pri nálete zasiahnutý objekt, kde skladovali chemikálie protivládne sily. Múnzir obvinil USA, že v Sýrii útočia na základe "vymyslených dôvodov", a dodal, že skutočným cieľom vojenskej koalície pod vedením Washingtonu nie je bojovať proti extrémistickým skupinám, ale oslabiť sýrsku vládu a jej spojencov.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev podľa agentúry Reuters vyhlásil, že po vypálení rakiet na sýrsku základňu v noci na piatok sú Američania už len krok od stretu s ruskými silami. Spojené štáty o zásahu v Sýrii vopred informovali Rusko a nemierili na objekty, kde by sa mohol nachádzať ruský vojenský personál. Moskva napriek tomu zareagovala oznámením, že preruší tzv. horúcu linku, ktorá mala zamedziť kolíziám lietadiel Ruska a USA v sýrskom vzdušnom priestore.

Zatiaľ čo vysokopostavení predstavitelia armády USA povedali pre agentúru AP, že tento komunikačný kanál zostáva zachovaný, podľa hovorcu ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova bola americká strana informovaná o tom, že Rusko preruší plnenie svojich záväzkov dnes o polnoci sýrskeho času (piatok 23.00 h SELČ).

Štáty Perzského zálivu útok privítali

Rada pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) privítala v piatok raketový útok USA na leteckú základňu v Sýrii a vyjadrila nádej, že pomôže ukončiť útoky proti sýrskemu obyvateľstvu pripisované silám vládneho režimu. "Krajiny GCC dúfajú, že tento raketový útok prinúti sýrsky režim zastaviť svoju agresiu voči Sýrčanom," uviedol vo vyhlásení generálny tajomník zoskupenia Abdal Latíf bin Rašíd Zajání.

Spojené štáty vypálili v noci na piatok desiatky rakiet na sýrsku základňu v provincii Homs, odkiaľ bol údajne v utorok podniknutý útok chemickými zbraňami v provincii Idlib, ktorý šokoval pozorovateľov na celom svete. Veľvyslankyňa USA pri OSN neskôr varovala, že Washington môže podniknúť aj ďalšiu vojenskú akciu. Šesťčlenná GCC, ktorá združuje Saudskú Arábiu, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn a Omán, v sýrskom konflikte podporuje protivníkov režimu prezidenta Bašára Asada.

Podľa Švédska už ide aj o medzinárodné právo

Raketový útok USA na sýrsku leteckú základňu "vyvoláva otázky ohľadne súladu s medzinárodným právom". Na piatkovom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to vyhlásil švédsky veľvyslanec pri svetovej organizácii Olof Skoog.

Podľa Skooga je dôležité, aby sa akékoľvek zásahy uskutočňovali na základe medzinárodného práva. Vláda USA si pred podniknutím útoku na základňu Šajrát v sýrskej provincii Homs nevyžiadala povolenie od Bezpečnostnej rady OSN alebo amerického Kongresu. Navyše pritom nešlo o postup v sebaobrane.

Skoog vyjadril nádej, že Bezpečnostná rada bude napriek tomu schopná pokročiť v rokovaniach o rezolúcii, ktorá má viesť k "mohutnému a bezodkladnému vyšetrovaniu" údajného použitia chemických zbraní proti obyvateľom severosýrskeho mesta Chán Šajchún. Terčom amerických rakiet bola v noci na piatok základňa, odkiaľ podľa Washingtonu v utorok štartovali lietadlá so smrtiacimi chemikáliami, čo však Damask popiera.

Sýria a spojenecké Rusko americký raketový útok odsúdili ako akt agresie. K vývoju v Sýrii sa vyjadril aj predseda Valného zhromaždenia OSN, fidžiský diplomat Peter Thomson, ktorý dúfa, že po americkom zásahu nebude nasledovať "ďalšia eskalácia". Poukázal pritom na prebiehajúce sýrske rokovania vo švajčiarskej Ženeve a kazašskej Astane. Keďže tieto rokovania "prinášajú pokrok a idú správnym smerom, je žiaduca "deeskalácia a pokračovanie týchto mierových procesov", dodal.

Viac o téme: RuskoSýriaAmerikaRex Tillerson
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu