BRUSEL - Predstavitelia štyroch holandských politických strán, ktorí rokujú o zostavení budúcej koaličnej vlády, sa dnes vyjadrili proti homofóbne zameranému násiliu v ich krajine. Ide o reakciu na brutálny útok na dvoch homosexuálnych mužov v meste Arnhem.
Podľa údajov spravodajského servera DutchNews.nl šiesti až ôsmi mladíci zaútočili v nedeľu v skorých ranných hodinách na mužský homosexuálny pár v Arnheme. Jeden z napadnutých prišiel o štyri zuby a mal rozbité pery po útoku skrutkovačom. Útočníkmi boli tínedžeri vo veku 14 a 16 rokov a jeden 20-ročný mladík. Štyria z nich sa dnes ráno prihlásili na polícii, dvoch útočníkov polícia už predtým zatkla.
"Zvyčajne to nerobíme. Nedržíme sa za ruky na verejnosti, práve preto, že nechceme provokovať ľudí. Ale mali sme pekný večer, bolo už neskoro a mysleli sme si, že sme sami. A zrazu tam bola skupina šiestich až ôsmich marockých mladíkov. Ani som sa nenazdal a bol som na zemi a bojoval s troma mužmi na sebe," opísal incident pre televíznu stanicu NOS jeden z napadnutých, 31-ročný Ronnie Sewratan-Vernes.
Popredná holandská organizácia na obranu práv homosexuálov COC po incidente vyzvala rodiacu sa vládnu koalíciu liberálov a kresťanských demokratov, aby nová vláda prijala opatrenia, ktoré zabránia homofóbnym útokom, vrátane prísnejších trestov odňatia slobody a lepšej informovanosti o homosexualite na školách.
V reakcii na incident v Arnheme sa poprední holandskí politici nechali odfotografovať ruka v ruke s ich mužskými kolegami. V rámci vyjadrenia solidarity s napadnutými a na podporu práv homosexuálov zdieľajú tieto fotky cez sociálne siete. Líder pokrokovej liberálnej strany Demokrati 66 (D66) Alexander Pechtold prišiel dnes na koaličné rozhovory ruka v ruke so svojim straníckym kolegom Wouterom Koolmeesom. "Myslíme si, že v Holandsku je celkom normálne vyjadriť to, kto ste," uviedol Pechtold pre médiá.
Podobným spôsobom zareagovali aj predseda Strany práce Lodewijk Asscher či súčasný minister financií Jeroen Dijsselbloem, ktorí sa držiac sa za ruky prechádzali po známej pláži Scheveningen v Haagu. Podľa údajov organizácie COC sa počet evidovaných prípadov násilia voči homosexuálnym mužom a ženám zvýšil z približne 400 v roku 2009 na takmer 1600 v roku 2015. Odsúdených bolo iba deväť páchateľov týchto činov. Premiér Mark Rutte uviedol, že s novými opatreniami, ktoré by mali zabrániť podobným incidentom, netreba čakať na nový vládny kabinet, ale môže ich prijať aj súčasná dosluhujúca vláda.