BUDAPEŠŤ - Maďarský prezident János Áder dnes podpísal zákon o právnom sprísnení ochrany štátnych hraníc, ktorý parlament schválil 7. marca a ktorý okamžite vyvolal kritiku na medzinárodnej scéne. Uviedlo to internetové vydanie denníka Népszava, ktoré pripomína, že ide o jeden z prvých krokov hlavy štátu po jeho pondelňajšom znovuzvolení.
Schválené zmeny sa dotknú zákona o utečeneckom štatúte a procesných pravidiel týkajúcich sa štatútu krízového stavu spôsobeného masovou migráciou. V zmysle sprísnených podmienok budú môcť migranti požiadať o azyl iba osobne, a to v tranzitných zónach umiestnených priamo na hraniciach. V uvedenej zóne sa budú musieť cudzinci zdržiavať až do právoplatného rozhodnutia Úradu pre prisťahovalectvo a občianstvo (BÁH). Zónu budú môcť žiadatelia opustiť len smerom von z Maďarska - v súčasnej situácii smerom do Srbska. Sprísnenie sa týka aj mladistvých prichádzajúcich bez sprievodu, aj ich môžu maďarské orgány v zmysle tejto novely zadržiavať v tranzitnej zóne.
Detský fond OSN (UNICEF) požiadal prezidenta, aby zvážil podpísanie tohto zákona. Podľa neho totiž maďarská právna norma postihuje vážne traumatizované deti prichádzajúce z vojnovej zóny. Navyše Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu tento utorok rozhodol, že aj predchádzajúce miernejšie maďarské zákony porušovali Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.