KÁBUL - Členské štáty Európskej únie vrátane Nemecka by mali okamžite prestať s nútenou deportáciou odmietnutých afganských žiadateľov o azyl. Vyhlásila to dnes organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW).
Organizácia so sídlom v Spojených štátoch reagovala na správu z utorka, že z Nemecka vykázali do afganskej metropoly Kábul 25 Afgancov. "Ospevovať Kábul ako 'bezpečný' je chatrná zásterka toho, čo sa západné vlády až príliš hanbia priznať," uviedla výskumníčka HRW pre Afganistan Patricia Gossmanová. "Afganistan - to nie je úspešný príbeh. Potáca sa na pokraji humanitárnej krízy," dodala.
Skupina Afgancov deportovaná z Nemecka bola už druhou, ktorú vrátili do Afganistanu na základe dohody dosiahnutej vlani v októbri medzi Berlínom a Kábulom. HRW vyhlásila, že Európska únia "skrútila ruku" afganskej vláde, aby prijala dohodu, že vezme naspäť desaťtisíce Afgancov, ktorých žiadosti o azyl boli v EÚ zamietnuté.
"Hoci Nemecko nie je osamotené vo svojich snahách o urýchlenie deportácií odmietnutých žiadateľov o azyl, počína si svižne a zatvára pritom oči nad nebezpečenstvami," doplnila vysvetlenie HRW. Podľa nedávnej správy OSN o civilných obetiach boli útoky spáchané radikálnym hnutím Taliban a ďalšími povstalcami v roku 2016 - zamerané na civilných demonštrantov, vzdelávacie a náboženské zariadenia či médiá - "najkrvavejšie od roku 2001", teda priniesli najväčšie straty na životoch. Vlani od januára do septembra zaznamenala OSN v Afganistane vyše 2500 zabitých a vyše 5800 zranených civilistov.
HRW vyzvala iné demokracie, aby v ére Trumpa bránili ľudské práva vo svete
Kenneth Roth, právnik a výkonný riaditeľ HRW so sídlom v New Yorku, vyjadril obavu, že niektoré represívne vlády vo svete môžu zneužiť aktuálnu situáciu, keď je pri moci Trump, a budú tvrdo potláčať disent.
Trump dal podľa Rotha najavo "svoj obdiv voči silným mužom". Rovnako znepokojujúcou je tiež nominácia Rexa Tillersona, "ktorý dosiaľ neprejavil žiaden záujem o ľudské práva", do funkcie ministra zahraničných vecí, konštatoval Roth pred novinármi v Ženeve, sídle Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC).