JERUZALEM/WASHIGNTON - Americký prezident Donald Trump pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na návštevu Washingtonu v prvej časti februára. Obaja spolu v nedeľňajšom telefonáte tiež hovorili o dôležitosti posilnenia americko-izraelských vzťahov, oznámil Biely dom.
V prvom telefonickom rozhovore s Netanjahuom od piatkového nástupu do funkcie Trump zdôraznil svoj "bezprecedentný záväzok voči bezpečnosti Izraela". "Prezident a premiér sa zhodli, že budú naďalej úzko konzultovať rad regionálnych otázok vrátane hrozieb, ktoré predstavuje Irán," uviedol Biely dom vo vyhlásení.
Trump okrem toho zopakoval, že k mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi môžu dospieť len obe tieto strany na bilaterálnych rokovaniach, avšak Spojené štáty budú pracovať s Izraelom na dosiahnutí tohto cieľa. Za vlády predošlého prezidenta USA Baracka Obamu sa vystupňovalo napätie vo vzťahoch medzi Washingtonom a Izraelom, hoci obe krajiny zostali blízkymi spojencami. S nástupom Trumpa si preto mnohí v Izraeli spájajú veľké očakávania. Netanjahu označuje Trumpa za svojho priateľa.
Vyhlásenie Bieleho domu nespomína otázku presunu amerického veľvyslanectva v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema, ktoré by zrejme vyvolalo hnev v arabskom svete. Hovorca Bieleho domu Sean Spicer v nedeľu uviedol, že Trumpova vláda je ešte len v počiatočnom štádiu diskusií o splnení takéhoto prísľubu nového prezidenta.
Ambasáda USA v Izraeli sa nachádza v Tel Avive rovnako ako väčšina zahraničných diplomatických zastupiteľstiev. Izrael označuje Jeruzalem za svoje večné a nedeliteľné hlavné mesto, nároky na neho ako svoju metropolu a súčasť budúceho štátu si však robia aj Palestínčania. Obe strany sa odvolávajú na biblické, historické a politické dôvody.
Prípadné rozhodnutie Trumpovej vlády ukončiť súčasný stav by pravdepodobne viedlo k protestom zo strany spojencom USA na Blízkom východe, ako sú Saudská Arábia, Jordánsko a Egypt. Washington sa spolieha na pomoc týchto krajín v boji proti teroristickej skupine Islamský štát, ktorý nový americký prezident označuje za prioritu.
Trumpovho nominanta na šéfa diplomacie podporili ďalší senátori
Nominant nového amerického prezidenta Donalda Trumpa na ministra zahraničných vecí Rex Tillerson má väčšie vyhliadky na potvrdenie vo funkcii po tom, ako dvaja kľúčoví republikánski senátori v nedeľu oznámili, že ho podporia napriek znepokojeniu nad jeho vzťahmi s Ruskom. Republikánmi kontrolovaný federálny Senát dosiaľ potvrdil dvoch z Trumpových nominantov na posty v kabinete. Tillerson, bývalý šéf ropnej a plynárenskej spoločnosti Exxon Mobil, však čelil kritike možných konfliktov záujmov aj zo strany viacerých popredných republikánov vzhľadom na blízke vzťahy s ruskými činiteľmi.
"Hoci stále máme obavy ohľadom jeho stykov s ruskou vládou a prezidentom Vladimirom Putinom v minulosti, domnievame sa, že pán Tillerson môže byť účinným obhajcom záujmov USA," uviedli senátori John McCain a Lindsey Graham. Tillerson sa ako výkonný riaditeľ ExxonMobilu vyslovoval proti sankciám Spojených štátov voči Moskve v dôsledku anektovania Krymského polostrova z roku 2014. Pre tieto sankčné opatrenia prišiel jeho energetický gigant o stovky miliónov dolárov.
Debatu okolo Trumpovho nominanta na šéfa diplomacie rozvírilo aj stanovisko amerických spravodajských služieb, že Rusko zasahovalo do kampane pred prezidentskými voľbami v USA, aby pomohlo Trumpovi poraziť demokratku Hillary Clintonovú. Líder senátnej väčšiny Mitch McConnell vyjadril v nedeľu presvedčenie, že horná komora Kongresu potvrdí všetkých nominantov Trumpa. V televízii Fox News tiež povedal, že Senát napokon schváli aj kandidáta na sudcu najvyššieho súdu, ktorého vyberie Trump. Senátny výbor pre zahraničné vzťahy by mal o nominácii Tillersona hlasovať dnes. Hlasovanie celého Senátu by malo prísť krátko na to.