Pondelok18. november 2024, meniny má Eugen, zajtra Alžbeta, Liliana

Socialisti v europarlamente sa dostali mimo hry vlastnou chybnou politikou, tvrdí Zala

Boris Zala
Boris Zala (Zdroj: SITA)

ŠTRASBURG/BRUSEL – Socialistická skupina v Európskom parlamente (EP) sa chybnou politikou sama vyšachovala, uviedol slovenský europoslanec Boris Zala v súvislosti s voľbou predsedu europarlamentu. Europoslanec Eduard Kukan označil odchádzajúceho predsedu EP Martina Schulza za silného a schopného lídra, ktorého nahradí niekto slabší.

"Táto chybná politika, ktorá tu prebiehala posledné týždne a dokonca posledné hodiny, dostala európskych sociálnych demokratov na okraj politického spektra. My si v túto chvíľu žiadne podmienky klásť nemôžeme," vyhlásil Zala, člen skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov.

Socialistická skupina v EP mala podľa neho vytvoriť koalíciu s liberálmi a menšími ľavicovými skupinami a podporiť jediného kandidáta – liberála Guya Verhofstadta. V tom prípade by sa podarilo presadiť program sociálnych demokratov, ktorý je pre Zalu dôležitejší ako kandidatúra straníckeho predsedu Gianniho Pittellu.

"Pán Tajani ma veľmi príjemne prekvapil, mal suverénne najlepšie vystúpenie. Pravdupovediac, čudujem sa hre, ktorú hrajú socialisti, respektíve pán Pittella. Nemyslím si, že je to pre nich dôstojné, a obávam sa, že prehrajú a stratia možnosť reálne ovplyvňovať európsku politiku do budúcnosti," vyhlásil europoslanec Pál Csáky.

Europoslanca Eduarda Kukana z Európskej ľudovej strany zaujali zmeny koalícií, ktoré predchádzali samotnej voľbe predsedu EP. Očakáva, že o nástupcovi odchádzajúceho predsedu Martina Schulza sa rozhodne až v poslednom, štvrtom kole. Argument socialistickej skupiny v EP, že víťazstvom favorita Tajaniho by ľudovci obsadili všetky najvyššie posty v troch európskych inštitúciách, považuje za zavádzajúci.

"Keď sa začínalo toto funkčné obdobie Parlamentu, tak funkciu predsedu Európskej rady dostalo Taliansko, talianski socialisti. Oni ju neprijali a povedali, že im záleží na vysokom predstaviteľovi pre zahraničnú politiku - a funkciu dostala pani Mogheriniová, takže oni si tú šancu vtedy zmarili," vysvetlil Kukan.

Odchádzajúceho predsedu EP Martina Schulza označil za silného lídra, za ktorým zostávajú výsledky, hoci mu prekážalo, že bol príliš ideologický. Od Tajaniho, ak ho zvolia europoslanci do vedúcej funkcie, očakáva, že bude ľudskejším, zmierlivejším, ale slabším predsedom. Europoslanci dnes už tretíkrát hlasovali o novom predsedovi EP, keďže v prvej ani druhej voľbe žiaden kandidát nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Výsledok tretieho kola hlasovania by mal byť známy o 19.00 h. Ak ani z tretieho kola nevzíde víťaz, do posledného štvrtého kola postúpia len dvaja najsilnejší kandidáti.

O novom predsedovi europarlamentu rozhodnú poslanci až v poslednom kole

Ani tretie kolo hlasovania v Európskom parlamente (EP) neprinieslo meno nového predsedu. Najviac hlasov rovnako ako pri predošlých dvoch kolách získal kandidát ľudovcov Antonio Tajani. Nasleduje posledné, štvrté kolo voľby, v ktorom si europoslanci vyberú z dvojice favoritov.

Bývalý eurokomisár a súčasný podpredseda EP Tajani, kandidát najpočetnejšej zastúpenej Európskej ľudovej strany, dostal v treťom kole 291 zo 690 platných hlasov. Na zisk predsedníckeho postu ale potreboval nadpolovičnú väčšinu všetkých platných hlasov, čo sa mu nepodarilo. Do posledného kola postúpili dvaja najúspešnejší kandidáti z tretieho kola – favorit Antonio Tajani z radov ľudovcov a líder socialistickej skupiny v EP Gianni Pittella, ktorý za ním zaostal o stovku hlasov.

Vo štvrtom kole vyhrá ten kandidát, ktorý získa viac hlasov. V prípade remízy sa stane predsedom EP starší z kandidátov. Výsledok posledného kola by mal ohlásiť odchádzajúci predseda europarlamentu Martin Schulz o 21.00 h.

Podľa Šefčoviča je pre Európsku komisiu kľúčová spolupráca s europarlamentom

Pre Európsku komisiu (EK) je kľúčové, aby po zvolení nového predsedu europarlamentu (EP) pokračovala efektívna spolupráca medzi oboma inštitúciami, vyhlásil podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. "Budeme musieť počkať, ako sa ďalšie kolá vyvinú, ale čo je samozrejme veľmi dôležité pre Európsku komisiu je to, aby sa naďalej úroveň spolupráce pretavovala do konkrétnych výsledkov," uviedol pred výsledkom druhého kola voľby predsedu EP Šefčovič.

Avizoval, že v nasledujúcich dvoch rokoch čakajú obe inštitúcie náročné rokovania a veľa legislatívnych návrhov, preto by privítal zodpovedný prístup a rýchlejšie tempo. "Ja poznám veľmi dobre obidvoch hlavných kandidátov. Pán Tajani navštívil viackrát Slovensko," uviedol Šefčovič.

S menom favorita voľby predsedu EP, kandidátom ľudovcov Antoniom Tajanim sa spája aféra dieselgate. V rámci nej boli zistené nezrovnalosti pri laboratórnych meraniach emisií a emisiách automobilov pri bežnej prevádzke. V tom čase bol podpredsedom EK práve Tajani, ktorý neskôr vo veci musel vypovedať pred vyšetrovacím výborom europarlamentu. Exkomisár sa vtedy bránil tým, že síce mal informácie o meraniach, ale nevedel o tom, že automobilky pre emisných testoch zámerne podvádzajú.

Kritici Tajanimu vyčítajú, že sa odhaleným nezrovnalostiam dostatočne nevenoval a mohol dosiahnuť odhalenie inštalovania podvodného softvéru do vozidiel skôr. Eurokomisár Šefčovič pri otázke, či tieto podozrenia nebránia Tajanimu v získaní postu predsedu EP, uviedol: "Samozrejme je to na rozhodnutí europoslancov, takže myslím si, že dnes dostaneme odpoveď aj na túto otázku."

Ani z druhého kola hlasovania nevzišiel nový predseda europarlamentu

Druhé kolo hlasovania v Európskom parlamente (EP) neprinieslo meno nového predsedu. Najviac hlasov rovnako ako v prvom kole získal kandidát ľudovcov Antonio Tajani. Výsledky tretieho kola tajného hlasovania by mal byť známy o 19.00 h. Bývalý eurokomisár a súčasný podpredseda EP Tajani, kandidát najpočetnejšej zastúpenej Európskej ľudovej strany, dostal v druhom kole 287 zo 691 platných hlasov. Oproti prvému kolu si polepšil o 13 hlasov, ale na zvolenie to aj tak nestačilo. Na víťazstvo potrebuje kandidát získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov.

Favoritom tajnej voľby je práve Tajani. Do karát mu hrá nová koaličná dohoda, ktorú dnes uzavreli ľudovci s europarlamentnou skupinou liberálov. Kandidát liberálov Guy Verhofstadt na základe tejto dohody odstúpil z boja o post predsedu EP a podporil Tajaniho. Ak nijaký zo šiestich kandidátov nezvíťazí ani v treťom kole, do posledného štvrtého kola postúpia len dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov.

Viac o téme: Európsky parlamentBoris Zala
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu