Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Svet stratil ďalšieho hrdinu: Zomrel astronaut Glenn, ktorý ako prvý Američan obletel Zem

John Glenn Zobraziť galériu (5)
John Glenn (Zdroj: SITA/AP)

COLUMBUS - Vo veku 95 rokov zomrel dnes popoludní miestneho času v nemocnici v meste Columbus astronaut John Glenn, ktorý ako prvý Američan uskutočnil v roku 1962 tri oblety Zeme. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník Columbus Dispatch.

Glenn zomrel v nemocnici v meste Columbus v americkom štáte Ohio v kruhu najbližšej rodiny. Glenna hospitalizovali pred vyše týždňom, ale táto informácia bola zverejnená až v stredu. Astronaut John Glenn uskutočnil 20. februára 1962 tri oblety Zeme na palube kozmickej lode Friendship 7. 

John Glenn
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP)

Úspešný let vyvolal v USA, ktoré boli zaskočené úspechmi Sovietov v kozmonautike, eufóriu. Po svojom historickom lete sa Glenn venoval politike a dlhé roky bol senátorom. V októbri 1998 sa ako 77-ročný vrátil do vesmíru ešte raz, keď v raketopláne Discovery týždeň krúžil okolo Zeme.

John Glenn prepisoval dejiny dobývania vesmíru

Vo februári 1962 prenikol John Glenn ako prvý Američan na obežnú dráhu Zeme a pomohol tak napraviť reputáciu amerického vesmírneho programu po víťazstve Sovietskeho zväzu v pomyselnom súboji o prvého človeka v kozme, ktorým sa stal v roku 1961 Jurij Gagarin. V októbri 1998 sa zase vo svojich 77 rokoch stal najstarším človekom, ktorý kedy zavítal do vesmíru. Tento americký astronaut, ktorého život sa dnes vo veku 95 rokov uzavrel, po úspešnej vojenskej a vesmírnej kariére tiež 24 rokov zasadal v americkom Senáte.
Pre lietanie sa rodák z mesta Cambridge v Ohiu nadchol už v detstve. Počas druhej svetovej vojny študoval matematiku, ale po napadnutí Pearl Harboru Japoncanii zo štúdií zbehol k námornému letectvu. Vyznamenal sa ako bojový pilot v Pacifiku. Za vojny sa stihol aj oženiť a v 50. rokoch sa zúčastnil operácií počas kórejskej vojny. Na predných stránkach novín sa objavil už v roku 1957, kedy za tri hodiny a 23 minút s tryskovým nadzvukovým lietadlom prekonal trasu z Los Angeles do New Yorku. V roku 1959 bol pridelený do projektu Mercury, ktorého cieľom bolo vyniesť človeka na obežnú dráhu okolo Zeme a bezpečne ho vrátiť späť.
Virgil I. Grissom, John
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP)
Necelý mesiac po lete Gagarina sa v kozme ocitol Glennov kolega Alan Shepard, letel však iba po balistickej dráhe. Ako ďalší v poradí bol vybraný práve Glenn, vtedy štyridsaťročný, najstarší z prvých siedmich kandidátov amerického kozmického programu.
 
V malej kabíne kozmickej lode Friendship 7 odštartoval podplukovník Glenn do vesmíru 20. februára 1962. Za štyri hodiny a 56 minút uskutočnil tri oblety planéty. Počas letu musel prejsť na ručné ovládanie a navyše zavládli obavy z oddelenia ochranného tepelného štítu lode. Glenn nakoniec bezpečne pristál v Atlantiku u Bahamských ostrovov a stal sa z neho národný hrdina. "Bolo mi jasné, že sa niečo trhá na okraji kabíny. Horiaca kúsky sa trhali a svišťali okolo okienka ... Keď sa to tak vezme, mohol to byť veľmi škaredý deň," zhrnul lakonicky svoj historický let.
John Glenn
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP)
Z aktívnej služby v námorníctve a z programu vesmírnych letov odišiel Glenn okolo roku 1965 do hospodárskej sféry, kde pôsobil vo vedení firmy Royal Crown Cola. Vedľa manažérske kariéry si postupne začal budovať aj politickú. Do Senátu kandidoval prvýkrát v roku 1970, neuspel však už v primárnych voľbách. Ako senátor za rodný štát Ohio vstúpil do Washingtonu až o štyri roky neskôr. Zaoberal sa energetickú, vojenskou a zahraničnou politikou.
 
V roku 1976 sa tento priateľ rodiny Kennedyových pokúšal aj stáť po boku Jimmyho Cartera ako kandidát na funkciu viceprezidenta. A v roku 1984 zase stroskotal v snahe stať sa kandidátom demokratov na prezidentský úrad. Senátorom bol až do roku 1999.
 

O návrate do vesmíru uvažoval takmer 30 rokov

O návrate do vesmíru vraj uvažoval takmer 30 rokov. Žiadosti o ďalšie expedície mu vedenie NASA zamietala údajne aj z obavy, že by prípadný neúspech, ktorý by mohol skončiť Glennovom smrťou, mohol ochromiť americký kozmický vývoj.
 
V júni 1997 začal Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) skúmať vplyv stavu beztiaže na starých ľuďoch a Glenn sa na tento projekt ponúkol. Jeho následná deväťdenná misia v raketopláne Discovery na prelome októbra a novembra 1998 vyvolala nadšené aj nesúhlasné reakcie.
 
Glenn sa stal vo svojich 77 rokoch najstarším človekom vo vesmíre a unikátny bol tiež fakt, že NASA ho z lekárskeho hľadiska sledovala cez 40 rokov, od doby, kedy vstúpil medzi astronautov. Na palube raketoplánu sa vtedy do vesmíru vydal aj plagát (vo forme mikrofiše) sa stovkou podpisov študentov jedného pražského gymnázia.
John Glenn
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP)
Neskôr sa Glenn, otec dvoch detí, zviditeľnil v súvislosti s ukončením projektu raketoplánov, kedy hlasno volal po tom, aby raketoplány lietali do doby, než za ne budú mať Spojené štáty zodpovedajúcu náhradu. Raketoplány prestali lietať v júli 2011, ani po piatich rokoch ale náhradu nemajú.
Viac o téme: ColumbusJohn Glenn
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu