PRAHA - Štyria najvyšší ústavní činitelia Českej republiky sa dnes dištancovali od stretnutia ministra kultúry Daniela Hermana s dalajlámom.
Prezident Miloš Zeman, predseda vlády Bohuslav Sobotka, predseda Senátu Milan Štěch a predseda Poslaneckej snemovne Jan Hamáček tak urobili v spoločnom vyhlásení, v ktorom označili stretnutie za osobnú Hermanovu aktivitu. Súčasne v ňom ubezpečili, že Tibet vnímajú ako súčasť Čínskej ľudovej republiky.
Vo vyhlásení signatári uisťujú, že ČR vychádza pri naplňovaní svojej dlhodobej politiky voči Čínskej ľudovej republike z princípov strategického partnerstva medzi oboma krajinami a z rešpektu k zvrchovanosti a územnej celistvosti ČĽR, ktorej súčasťou je Tibet. Súčasne píšu o rozvoji dvojstranných vzťahov v ostatných rokoch, ktorý považujú za prínos pre obe strany.
Osobné aktivity niektorých českých politikov nie sú výrazom zmeny oficiálnej politiky ČR a považovali by sme za nešťastné, aby boli takto kýmkoľvek vnímané, konštatuje sa vo vyhlásení. Informácie priniesol internetový server iDNES.cz. Šéf českého rezortu kultúry sa s dalajlámom, ktorý bol hosťom 20. ročníka medzinárodnej konferencie Fórum 2000 v českej metropole, stretol dnes ráno.
Podľa jeho slov sa tak stalo, pretože do jeho rezortu patrí aj agenda cirkví, a teda i duchovných vecí, a on prijal dalajlámu ako predstaviteľa významného svetového duchovného smeru. Na stretnutí v priestoroch ministerstva kultúry sa zúčastnili aj podpredseda českej snemovne Jan Bartošek, podpredsedníčka českého senátu Miluše Horská, predsedníčka Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť Dana Drábová, niekdajšia europoslankyňa Zuzana Roithová a senátor Petr Šilar. S výnimkou Drábovej ide o členov a v prípade Horskej nominantku KDU-ČSL.
Hovorca hlavy štátu Jiří Ovčáček na predmetnú schôdzku reagoval na jednej zo sociálnych sietí slovami: "Minister kultúry Daniel Herman a spol. dali prednosť mediálnej sláve pred záujmami Českej republiky a jej občanov."