MOSKVA - Správa o radarovom zameraní "reálnej balistickej rakety" letiacej zo Severnej Ameriky na Rusko včera vzrušila moskovské médiá. Informáciu o úspešnom zistení nepriateľského cieľa zverejnila tlačová služba ruskej firmy RTI, ktorá vyrába nový typ armádnych rádiolokačných staníc Voronež-DM. Správu neskôr dementovala štátna agentúra TASS s tým, že išlo len o simuláciu v rámci armádnych testov.
Ďalšia rana svetovému mieru: Rusko poslalo do Sýrie zbraň, ktorá je hrozbou pre Spojencov
Najmodernejšia ruská rádiolokačná stanica bola umiestnená v sibírskom Krasnojarskom kraji neďaleko mesta Jenisejska, aby mohla byť podrobená štátnym skúškam.
Stanica má chrániť ruský vzdušný priestor pred útokmi zo severovýchodného ázijského smeru, teda od severoamerického kontinentu. Ďalšie obdobné stanice sa budujú pri Orenburgu pri hraniciach s Kazachstanom, neďaleko Irkutska a v Komiskej republike na severe európskej časti Ruska.
Správa firmy RTI, ktorú prevzalo mnoho ruských médií, neobsahovala žiadne bližšie informácie o "reálnej balistickej rakete" letiacej zo Severnej Ameriky. Poplašnú informáciu musel neskôr dementovať hovorca spoločnosti Konstantin Poltoranin.
"O žiadnu Severnú Ameriku nejde. V rámci testovania odpálila ruská armáda niekoľko testovacích rakiet, ktoré rádiolokačná stanica zachytila," povedal hovorca agentúre TASS.
Vedúci Inštitútu výskumu konfliktov na Blízkom východe a inovačného rozvoja ozbrojených síl v regióne Anton Mardasov sa vyjadril, že aj v čase studenej vojny sa medzi USA a Ruskom odohrali pomerne vážne incidenty, vrátane zrážok lietadiel vo vzduchu a lodí v Čiernom mori, ale nedošlo k použitiu jadrových zbraní. Táto správa podľa neho neprichádza práve vhod v okamihoch, kedy už aj tak vládne medzi krajinami napätá situácia.