Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Junckerov veľký prejav o EÚ: Spoločná armáda a povinná registrácia pred vstupom do únie

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker (Zdroj: SITA)

ŠTRASBURG - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa domnieva, že Európska únia sa nachádza v existenčnej kríze. Členské štáty príliš často hovoria len o vlastných národných záujmoch, uviedol Juncker v dnešnom prejave o stave EÚ, s ktorým vystúpil v Európskom parlamente v Štrasburgu.

Informácie priniesli agentúry DPA a AP. "Počet oblastí, v ktorých solidárne spolupracujeme, je príliš malý," vyhlásil Juncker s tým, že EÚ "stále nemá dostatok únie". Blok podľa neho potrebuje viac jednotného postupu napriek značnému odporu voči centralizovanejším právomociam únie. Šéf EK europoslancom povedal, že integrácia EÚ nemôže byť ponechaná len na záujmoch jednotlivých členských štátov.

Jedna armáda, a povinná registrácia

Európska únia by mala posilniť svoju obrannú politiku, povedal dnes v prejave pred europarlamente šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Je podľa neho potrebné spoločnej európskej veliteľstvo a práce smerom k spoločnej vojenskej sile, ktorá by sa dopĺňala so Severoatlantickou alianciou. Väčšia európska obranná sila ale podľa neho neznamená menej transatlantickej solidarity.

Juncker sľuboval aj prísnejšiu kontrolu na hraniciach EÚ. "Budeme veľmi prísni ohľadom toho, kto sa môže dostať cez hranice. Každý, kto bude prichádzať do , či ju bude opúšťať, bude registrovaný," vyhlásil predseda EK.

Británia nebude mať prístup na trh EÚ, ak neumožní voľný pohyb osôb

V súvislosti s hlasovaním Britov za vystúpenie z EÚ Juncker povedal, že želanie dosiahnuť brexit je len symptómom, pretože medzi terajšími ešte 28 štátmi únie panujú hlboké rozpory v otázkach toho, ako prekonať hospodársky útlm, utečeneckú krízu a terorizmus.

Británia nedostane neobmedzený prístup na jednotný trh Európskej únie, ak neumožní občanom jej členských krajín voľný vstup na svoje územie, vyhlásil dnes vo svojej výročnej Správe o stave Únie predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Británia má záujem udržať si prístup na jednotný trh EÚ napriek rozhodnutiu o odchode z bloku v júnovom referende. "Iba tí, ktorí sa cítia byť viazaní slobodou pohybu osôb a pracovníkov, môžu mať neobmedzený prístup na vnútorný trh. Nebude tu žiaden vnútorný trh á la carte (podľa vlastného výberu)", citovala Junckera tlačová agentúra DPA.

Jeho vyhlásenie odmenili potleskom poslanci Európskeho parlamentu, v ktorom dnes predniesol svoju správu. Tá by mala pomôcť pri vytýčení smerovania únie v nadchádzajúcom roku. EÚ a Británia musia udržiavať "priateľské" vzťahy, pokračoval Juncker. A poznamenal, že ľudia mimo EÚ si lámu hlavy nad tým, či brexit - ako sa rozhodnutie Británie o odchode z EÚ začalo nazývať - bude znamenať začiatok konca celej únie.

"Hovorím tu a teraz: rešpektujeme britské rozhodnutie, ale prijímame ho s ľútosťou, pretože existencia EÚ nie je ohrozená," uviedol šéf EK. Priznal však, že EÚ v súčasnosti nie je "v špičkovej forme" a čelí niektorým aspektom "existenciálnej krízy", napísala DPA. 

Viac o téme: Jean-Claude JunckerEurópska Únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu