Ilustračné foto (Zdroj: SITA)
HONOLULU - Americkí vedci našli na Havajských ostrovoch najväčšiu morskú hubu, aká kedy bola podľa nich objavená. Huba veľkosti automobilovej dodávky žije v hĺbke dva kilometre pod morskou hladinou. Podľa agentúry AP vedci o objave informovali tento týždeň v časopise Marine Biodiversity.
"Toto je živočích, ktorý pravdepodobne nikdy predtým nebol objavený," predstavil objav jeden zo šéfov vedeckého tímu biológ Christopher Kelley. "Je to určite najväčší huba, o akej som kedy počul," komentoval nález emeritný profesor Paul Dayton, ktorý študuje veľké huby v Antarktíde.
Modrastú špongiu dlhú 3,5 metra, vysokú dva metre a širokú 1,5 metra našli vedci asi pred rokom v chránenej oblasti pri Severozápadných havajských ostrovov, ktorá je najväčšou chránenou rezerváciou Spojených štátov. S rozlohou asi 360.000 km štvorcových patrí aj k najväčším chráneným oblastiam na svete.
Vedci dúfajú, že hlbokej vody tohto regiónu im v budúcnosti odhalia ešte ďalšie záhady. "Najväčšia časť našej planéty leží v hlbokých vodách, z ktorých veľká väčšina nebola nikdy preskúmaná," uviedol ďalší člen tímu Daniel Wagner. A dodal, že z nálezu tak obrovskej a zrejme aj veľmi starej huby sa môžeme veľa dozvedieť o živote v morských hlbinách.
Morské huby dosahujú zvyčajne veľkosti niekoľkých centimetrov či desiatok centimetrov. Často vytvárajú rozsiahle koberce na morskom dne, najmä v hĺbkach niekoľkých desiatok až stoviek metrov (na okrajoch šelfov). Významne sa podieľajú na samočistiacej schopnosti vôd, pretože sa živia tak, že filtrujú drobné organizmy. Vek niektorých veľkých húb nájdených v plytších vodách vedci odhadujú až na 2300 rokov.