BRUSEL - Ak britskí voliči v júnovom referende rozhodnú o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie (EÚ), budú si musieť zvyknúť na to, že sa prístup k nim na kontinente zmení. Už nebudú členmi bloku, ale "cudzincami" so všetkým, čo to prináša. Uviedol to predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v rozhovore pre dnešné vydanie francúzskeho denníka Le Monde. Informovala o tom agentúra AFP.
Juncker upozornil voličov v Británii, že ak povedia v referende 23. júna nie členstvu v EÚ, pričom on sám dúfa, že sa tak nestane, život v rámci európskeho spoločenstva už pre nich nebude taký, ako býval. Spojené kráľovstvo bude musieť akceptovať fakt, že bude považované v únii za "vonkajší" štát a Briti za cudzincov, so všetkým, čo s tým súvisí.
"To nie je hrozba, ale naše vzťahy už nebudú také, ako sú dnes," upozornil Juncker. Pred dôsledkami odchodu Británie z únie opakovane varovali obyvateľov ostrovného kráľovstva vplyvní podnikatelia, vedenie nadnárodných firiem, ktoré pôsobia v krajine, od bánk v londýnskom City po výrobné podniky. Premiér David Cameron opakovane a dôrazne varoval voličov najmä pred negatívnymi ekonomickými dôsledkami brexitu.
Britský minister financií George Osborne minulý mesiac v tejto súvislosti uviedol, že podľa jeho odhadu by bol hrubý domáci produkt (HDP) Spojeného kráľovstva po brexite do 2030 nižší o 6 % oproti HDP v prípade, že by krajina v EÚ zostala.
Medzinárodný menový fond (MMF) zase odkázal, že Londýnu by mohol prísť o svoje postavenie globálneho finančného centra. Európska centrálna banka (ECB) požiadala veľké finančné inštitúty z eurozóny, aby vypracovali núdzové plány, vyhodnotili riziká prípadného brexitu a pripravil sa na všetky dôsledky.