ATÉNY – Osobitný spravodajca OSN pre práva migrantov Francois Crépeau sa domnieva, že riešenie utečeneckej krízy preukazuje "slabú víziu" Európskej únie a dohoda bloku s Tureckom je právne sporná, píše agentúra AP.
Marcová dohoda medzi EÚ a Tureckom o navracaní migrantov prichádzajúcich do Európy si podľa Crépeaua "vyžaduje omnoho silnejšie právne nástroje na zaručenie právnej zodpovednosti".
"Právna povaha tohto dokumentu je neistá," povedal diplomat v Aténach po päťdňovej návšteve Grécka, v rámci ktorej si prezrel aj zadržiavacie zariadenia a utečenecké tábory. Grécke a európske súdy budú musieť preukázať, či má táto dohoda akúkoľvek "právnu hodnotu", doplnil. Brusel na slová spravodajcu OSN bezprostredne nereagoval.
"Domnievam sa, že na úrovni EÚ nie je vízia - chýba dlhodobá migračná politika vychádzajúca z ľudských práv. Potrebujeme hlavnú stratégiu toho, kde by sme chceli byť za desať alebo 20 rokov," zdôraznil Crépeau.
Cieľom dohody medzi EÚ a Tureckom je zastaviť prúd tisícov migrantov prichádzajúcich z Turecka na neďaleké grécke ostrovy. Od uzatvorenia tzv. balkánskej trasy uviazlo v Grécku zhruba 50.000 ľudí.
Crépeau obzvlášť upozornil na skutočnosť, že medzi osobami zadržiavanými v Grécku sú tiež deti, ktoré sa pre medzery v systéme sociálneho zabezpečenia dostávajú do policajných ciel a ďalších neprimeraných podmienok.