SOUL - Pred začiatkom každoročných spoločných vojenských cvičení Spojených štátov a Južnej Kórey pohrozila dnes Severná Kórea obom krajinám jadrovými útokmi. Komisia národnej obrany, de facto najvyšší rozhodovací orgán v KĽDR, ich v dnešnom vyhlásení zverejnenom štátnymi médiami obvinila z "neskrývaného nacvičovania atómovej vojny zameraného na narušenie zvrchovanosti" Severnej Kórey, informovala agentúra DPA.
Každoročné jarné cvičenia USA a Južnej Kórey by sa podľa juhokórejských médií mali začať dnes. Pchjongjang sa v súvislosti s týmito manévrami vyhrážal nukleárnym útokom už pred troma rokmi.
Tentoraz pohrozil "preventívnym a ofenzívnym nukleárnym úderom", ktorý preukáže "vojenskú vytrvalosť" krajiny. Podľa vyhlásenia "nelegálne a pohoršujúce" sankcie voči KĽDR spôsobili, že krajina "vrie ako kotol".
Izolovaný komunistický režim odpálil vo štvrtok z východného pobrežia krajiny viacero rakiet krátkeho doletu - niekoľko hodín pod tom, ako Bezpečnostná rada OSN uvalila na KĽDR dosiaľ najprísnejšie sankcie v reakcii na jej najnovšiu jadrovú skúšku z januára a test rakety dlhého doletu z februára.
Južná Kórea a USA napriek hrozbám KĽDR odštartovali veľké vojenské cvičenia
Južná Kórea a Spojené štáty odštartovali dnes každoročné pravidelné spoločné vojenské cvičenia. Stalo sa tak napriek vyhrážkam zo strany KĽDR, ktorá pred začiatkom manévrov pohrozila obom krajinám jadrovými útokmi, oznámila agentúra Reuters.
Podľa vyhlásenia Soulu má ísť o doposiaľ najrozsiahlejšie spoločné cvičenia juhokórejskej a americkej armády. Majú otestovať reakciu na prípadný útok Pchjogjangu. Zúčastní sa ich približne 17.000 amerických a vyše 300.000 juhokórejských vojakov.
Súbežne budú prebiehať dve cvičenia s kódovým označením Key Resolve a Foal Eagle. Prvé z nich, trvajúce do 18. marca, sa bude zameriavať skôr na počítačové simulácie. Ťažiskom druhého, ktoré potrvá do 30. apríla, bude nácvik bojových situácií priamo v teréne, uviedla televízia BBC.
Spojené velenie armád oboch krajín ubezpečilo Pchjongjang, že výcvik bude mať výlučne obranný a neprovokačný charakter. Severná Kórea však manévre označila za "neskrývané nacvičovanie atómovej vojny, zamerané na narušenie (jej) zvrchovanosti" a pohrozila odvetnými jadrovými útokmi. Pchjongjang sa v súvislosti s týmito manévrami vyhrážal nukleárnym útokom už pred tromi rokmi.