HAVANA - Kubánsky prezident Raúl Castro ohlásil dnes zapojenie 9000 príslušníkov armády do činností s cieľom zabrániť rozšíreniu vírusu zika v tejto ostrovnej krajine, kde doteraz nezaznamenali ani jeden prípad nakazenia človeka. V článku na titulnej stránke denníka Granma, z ktorého cituje agentúra AP, vyzýva všetkých Kubáncov, aby pomohli hubiť komáre považované za prenášačov tejto nákazy.
Doterajší boj proti zavlečeniu vírusu zika na Kubu bol podľa Castra poznačený "nepostačujúcou technickou kvalitou" opatrení proti množeniu komárov, ako aj zlými poveternostnými podmienkami.
Nasadenie 9000 príslušníkov armády spolu s 200 funkcionármi národnej polície by malo pomôcť ministerstvu verejného zdravia pri postrekoch proti komárom a iných opatreniach, ktoré majú zabrániť vytváraniu podmienok pre ich množenie.
Kubánci sú hrdí na svoj systém bezplatnej a široko dostupnej zdravotnej starostlivosti, ktorého súčasťou sú aj opatrenia na obmedzenie populácie komárov druhu Aedes aegypti. Ten okrem horúčky zika prenáša i ďalšie tropické ochorenia, ako sú dengue a chikungunya.
Mladí vojaci a civilní pracovníci na Kube vykonávajú celoplošnú dezinsekciu príbytkov a úradov pomocou jedovatých plynov, o čom by mali viesť dôkladné záznamy. Prezident Castro svoju kritiku nerozviedol, osoby vykonávajúce tzv. fumigáciu však údajne často označujú domy za "vydymené", aj keď obyvatelia neboli práve doma alebo si takýto zásah neželali s odôvodnením, že trpia alergiami či astmou.
Brazília bude bojovať proti vírusu zika sterilizovaním komárov gama lúčmi
Brazília plánuje bojovať proti vírusu zika ožarovaním samčekov komárov gama lúčmi, aby ich tak sterilizovala a zastavila šírenie vírusu. Ten podľa predpokladov vedcov spôsobuje deformácie u novorodencov. Informácie priniesla v pondelok tlačová agentúra Reuters.
Prístroj nazývaný žiarič už používajú na obmedzenie množstva ovocných mušiek na portugalskom ostrove Madeira. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v pondelok oznámila, že zaplatí prepravu prístroja do mesta Juazeiro v štáte Bahia na severovýchode Brazílie, len čo tamojšia vláda vydá povolenie na dovoz.
"Je to metóda na obmedzenie rozmnožovania, podobá sa plánovaniu rodičovstva u ľudí," uviedol Kostas Burtzis, molekulárny biológ z laboratória MAAE na likvidáciu škodlivého hmyzu.
Brazília sa snaží zničiť komáre druhu Aedes aegypti, ktoré už spôsobili epidémiu horúčky dengue a najnovšie šíria vírus zika. Vírus spájajú s alarmujúcim výskytom prípadov novorodencov, ktorí prišli na svet s abnormálne malými hlavami. Hrozí, že nová epidémia odradí záujemcov od olympijských hier, ktoré sa budú konať v auguste v Riu de Janeiro.
Brazílska nezisková organizácia Moscamed bude chovať týždenne 12 miliónov komárov a potom ich pomocou žiariča sterilizuje kobaltom-60, rádioaktívnym izotopom. Sterilné (neplodné) komáre potom vypustia do cieľových oblastí, aby sa párili s divo žijúcimi samičkami. Tie nakladú vajíčka, ktoré neprinesú žiadnych potomkov.
Proti vírusu zika zatiaľ neexistuje žiaden liek ani očkovacia látka a je už rozšírený vo vyše 30 krajinách, väčšinou v Južnej a Severnej Amerike. Jediným spôsobom na zvládnutie vírusu je tak zníženie populácie komárov, dodala agentúra Reuters. Vírus zika, ktorý sa v uplynulých mesiacoch rozšíril v Brazílii a ďalších latinskoamerických krajinách, je spájaný s vývojovou poruchou novorodencov, známou ako mikrocefália.