VIEDEŇ/PRAHA – Nedávna smrť piatich českých turistov vyvoláva stále mnoho sporných otázok. Odborníci hovoria o najväčšej lavínovej tragédii za posledných päť rokov. Tirolská lavínová služba, ktorá Čechov náhodne odfotila, sa pokúsila celú tragédiu zanalyzovať a rekonštruovať.
Lavína na svahu podľa analýzy tirolských záchranárov nezasypala len 17 ľudí, ako sa pôvodne písalo, ale až 20. Skupina sa však rozdelila do dvoch. Päť ľudí pod obrovským nánosom snehu nemalo šancu.
Horský vodca uviedol, ako to bolo s lavínou, ktorá zabila Čechov v rakúskych Alpách
Pre Čechov sa stal osudným aj výber trasy z chaty Lizumer Hütte na vrch Geier. Túru podnikli v rizikovej oblasti a o nebezpečenstve vedeli, mienia experti. V rovnaký deň sa však v oblasti nachádzala lavínová služba a zopár iných výprav.
Lavína sa odtrhla v nadmorskej výške 2 600 až 2 700 metrov a svah bol veľmi strmý. Preto sa snehová vlna zastavila až vo výške 2 300 metrov, pričom siahala až do výšky päť metrov. Lavína bol o to masívnejšia, že sa odtrhli štyri lavíny naraz.
Hoci boli turisti vybavení technológiou na detekciu lavín a špeciálnymi batohmi s airbagmi, pod lavínou nemali šancu a zomreli na udusenie. Terén bol podľa expertov nebezpečný a spustenie lavíny vysoko pravdepodobné aj kvôli výške nespevnenej snehovej pokrývky. Navyše, počasie bolo premenlivé, so striedajúcimi sa teplotami, čo v kombinácii s veternou situáciou neboli priaznivé podmienky.
Na záver experti skonštatovali, že túto zimnú sezónu čelíme výraznému dlhotrvajúcemu problému so snehovou pokrývkou. Spresnili, že podmienky sa najbližšie obdobie zrejme nezmenia. Diskutabilné sú nielen tienisté svahy od výšky 2 300 metrov, ale od 2 500 aj slnečné. To platí najmä pre oblasti Tuxer, Zillertaler, Stubaier, Ötztaler und Tuxer Alpen.