RIJÁD/TEHERÁN - V sobotu v Saudskej Arábii popravili 47 ľudí usvedčených z terorizmu, medzi ktorými sa nachádzal aj šiitsky duchovný Nimr Bákir Nimr, ktorý sa netajil kritikou Rijádu. Po zverejnení týchto informácií šiiti zorganizovali protesty na východe Saudskej Arábie a v Bahrajne, kde polícia proti nim použila slzný plyn. Saudská Arábia kvôli tomu pri svojej ambasáde v Iráne prerušila s touto šiitskou krajinou diplomatické vzťahy. Jej príklad nasledovali Bahrajn a Sudán, styky s Teheránom obmedzili Spojené arabské emiráty. Poprava tak zvýšila napätie v regióne a prehĺbila existujúce spory. Došlo aj k rozkolísaniu ceny ropy na svetových trhoch.
Po masovej poprave čaká Saudskú Arábiu pomsta: Iránsky vodca predpovedá boží trest, horela ambasáda
Kto bol Nimr Bákir Nirm a čo spôsobila jeho poprava
Päťdesiatšesťročný duchovný presadzoval odtrhnutie Východnej provincie, v ktorej žijú saudskoarabskí menšinoví šiiti, od zvyšku kráľovstva. Podľa znalcov ale nikdy nevyzýval k násiliu. Rijád na neho vydal zatykač, v roku 2012 bol pri prestrelke postrelený a zatknutý. V roku 2014 ho odsúdili na trest smrti za "neposlušnosť voči panovníkovi, za odpadlíctvo a držanie zbraní".
Šiitsku komunitu v Saudskej Arábii podporuje šiitsky Irán. Jeho predstavitelia Nimrovu kauzu sledovali a pohrozili, že ak ho Saudská Arábia popraví, "draho za to zaplatí". Hold popravenému šiitskemu duchovnému vzdal na svojom twitterovom účte aj najvyšší iránsky náboženský vodca ajatolláh Alí Chameneí. "Prebudenie nejde potlačiť," napísal Chameneí a odkaz doplnil obrázkom porovnávajúcim saudskú monarchiu s teroristickou skupinou Daeš.
K protestom vyzval na internete tiež iracký šiitsky duchovný Muktada Sadr. "Žiadam šiitov v Saudskej Arábii, aby preukázali odvahu a vyšli k pokojným demonštráciám. Vyzývam tiež irackú vládu, aby nechala zavrieť saudskoarabské veľvyslanectvo," povedal Sadr.
Pokojné protesty sa zmenili na vyčíňanie, zasahovala polícia
Iránci už v sobotu večer vyrazili k veľvyslanectvu Saudskej Arábie v Teheráne. Niektorí na úrad zaútočili, vnikli dovnútra a založili tam požiar. Polícia 40 z nich zatkla a Teherán potom dal najavo, že nemieni podobné násilie trpieť. Ďalší zvolaný protest sa nemal konať pred ambasádou, ale v centre mesta, ale niekoľko stoviek ľudí prišlo k veľvyslanectvo znovu.
V Bahrajne v sobotu polícia rozháňala zhromaždených šiitov slzným plynom a znovu sa s nimi stretla v nedeľu na šiitskych predmestiach Manámy. Podľa svedkov si zásah vyžiadal niekoľko ranených. Libanonskí šiiti v nedeľu protestovali v Bejrúte a ich vodca Hasan Nasralláh Saudskú Arábiu obvinil z "terorizmu a despotizmu". Nimra označil za "mučeníka a bojovníka svätej vojny".
Saudská Arábia prerušila diplomatické styky s Iránom
Saudský minister zahraničia Ádil Džubajr v nedeľnom vyhlásení na tlačovej konferencii v Rijáde uviedol, že útok na veľvyslanectvo v Teheráne bol prejavom iránskej snahy destabilizovať situáciu v regióne a vytvárať "teroristické bunky" v Saudskej Arábii.
"Saudské kráľovstvo vzhľadom na tieto skutočnosti oznamuje prerušenie diplomatických stykov s Iránom a žiada odchod personálu diplomatickej misie, konzulátu a ďalších nadväzujúcich úradov do 48 hodín. Veľvyslanec bol predvolaný, aby mu to bolo oznámené," povedal saudský minister.
K Saudskej Arábii sa pridali ďalšie krajiny
Američania sa snažia zabrániť škodám
Rusko sa ponúklo ako mierový sprostredkovateľ
Vzájomné obviňovanie a ďalšie sankcie
Dopad na cenu a dodávky ropy
Saudská Arábia: autoritársky štát bez kostolov či riek
V krajine žije 30 miliónov obyvateľov, z ktorých len 20 miliónov má saudské občianstvo. Je svetovou ropnou jednotkou v ťažbe a exporte. Podľa amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) má druhé najväčšie odhadované zásoby ropy na svete. Podľa HDP je s takmer 650 miliardami dolárov asi na 20. mieste sveta. Je na štvrtom mieste medzi krajinami, ktoré dávajú najviac peňazí z rozpočtu na armádu. Saudská Arábia je po Číne a Iráne podľa štatistík Amnesty International krajinou s najväčším počtom popráv. Vlani popravila 157 ľudí, čo bolo najviac od roku 1995, kedy tam týmto spôsobom zomrelo vyše 190 osôb. Je jednou z mála krajín sveta, ktorá sa nepripojila k všeobecnej deklarácii ľudských práv OSN.