LONDÝN - V Bruseli práve prebieha tvrdá bitka o udržanie Británie v Európskej únii. Kľúčový bod, na ktorom sa dve strany rozchádzajú, sú dávky pre prisťahovalcov v Británii. Sociálne programy, z ktorých benefituje aj mnoho Slovákov, sa majú na prvé štyri roky zrušiť. S tým súvisí aj obmedzenie voľného pohybu, čo je základný bod Európskej únie. Zdôraznili to lídri V4, medzi ktorými je aj náš premiér Robert Fico.
Britský premiér David Cameron sa včera zúčastnil na rokovaniach lídrov krajín Vyšehradskej skupiny (V4) v Bruseli, ktorí využívajú tento formát pred každým summitom EÚ, aby skoordinovali svoje kroky v rôznych oblastiach európskej politiky. Cameron, ktorý na rokovaní premiérov Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska strávil takmer 20 minút, využil tento čas na zdôraznenie svojho postoja v súvislosti s britskými požiadavkami na prerokovanie podmienok zotrvania Spojeného kráľovstva v EÚ.
Medzi najkontroverznejšie návrhy britského premiéra patria úpravy v oblasti sociálnych práv prisťahovalcov z iných členských štátov EÚ, ktorí pracujú a žijú v Británii. Návrh z Londýna hovorí o zablokovaní sociálnych dávok pre týchto občanov EÚ počas ich prvých štyroch rokov v Británii. Cameron sa usiluje dosiahnuť novú dohodu medzi Britániou a EÚ ešte pred uskutočnením britského referenda o zotrvaní v únii, ktoré by sa podľa jeho slov malo konať do konca roka 2017.
Cameron verí v dohodu, no V4 obmedzenie pohybu nepripustí
Britský balík požiadaviek na reformy v EÚ je jednou z hlavných tém dvojdňového summitu. Cameron sa lídrov EÚ pokúšal presvedčiť o svojich požiadavkách počas včerajšej pracovnej večere. V oficiálnom vyhlásení, ktoré zverejnili po stretnutí premiérov krajín V4, sa uvádza, že všetky štyri stredoeurópske krajiny veria, že sa dá stavať na diskusii s Britániou a dosiahnuť komplexnú dohodu vo februári 2016, teda na ďalšom summite EÚ.
Cameron povedal dnes v skorých ranných hodinách po skončení prvého dňa summitu členských krajín EÚ, že v súvislosti s britskými požiadavkami vidí "cestu" k dohode. Lídri členských krajín EÚ podľa Camerona v rámci rozhovorov s Britániou teraz výrazne napredujú. "Dobrou správou je, že je tu cesta k dohode," povedal britský premiér.
"Môžeme podporiť prvky reformných návrhov Spojeného kráľovstva s potenciálom modernizácie EÚ, najmä pokiaľ ide o zvýšenie konkurencieschopnosti a posilnenie úlohy národných parlamentov. Keďže však krajiny Vyšehradskej skupiny považujú slobodu pohybu za jednu zo základných hodnôt EÚ, návrhy týkajúce sa tejto oblasti sú aj naďalej pre nás najviac citlivou témou," uvádza sa v spoločnom dokumente premiérov V4.
Kto z koho?
Premiéri zdôraznili, že nebudú podporovať žiadne riešenie, ktoré by bolo z ich pohľadu diskriminačné alebo by obmedzovalo voľný pohyb občanov ich krajín. Cameron po príchode na summit EÚ sám priznal, že neprišiel dnes do Bruselu vyvíjať nátlak na svojich partnerov, ale napriek tomu chce "tvrdo bojovať" v prospech Británie. "Nebudeme dnes večer tlačiť na dohodu, ale budeme sa snažiť rozhýbať veci, aby bolo možné dospieť k dohode," uviedol britský premiér. Európsky summit prebieha aj v týchto chvíľach, výsledky nie sú zatiaľ známe.