BUJUMBURA - Takmer 80 ľudí prišlo o život pri piatkových nepokojoch v Bujumbure, hlavnom meste afrického štátu Burundi, kde oponenti vlády podnikli útoky na najmenej dve vojenské základne.
Posádkam sa útok podarilo odvrátiť. Medzi obeťami útokov sú aj štyria policajti a štyria vojaci vládnej armády.Hovorca burundskej armády Gaspard Baratuza dnes podľa agentúry Reuters informoval, že zabitých bolo 79 útočníkov a ďalších 45 ich bolo zajatých.
Podľa dnešnej správy agentúry AP sa ďalších 21 tiel našlo vo štvrti Nyakabiga, ktorá pritom nebola medzi bujumburskými štvrťami, v ktorých podľa vyhlásenia armády došlo k útokom na jej základne.
Piatkové nepokoje na vojenské základne sú pripisované na vrub nespokojnosti s kontroverzným už tretím po sebe nasledujúcim funkčným obdobím prezidenta Pierra Nkurunzizu.
Burundská opozícia upozorňuje, že ústava i mierová zmluva, ktorá ukončila občiansku vojnu v rokoch 1993-2005, obmedzuje úradovanie prezidenta na dve funkčné obdobia. Ústavný súd napriek tomu odsúhlasil Nkurunzizovu kandidatúru v júnových voľbách s odôvodnením, že prvýkrát sa do funkcie dostal na základe rozhodnutia parlamentu, a nie voličov.
Od apríla, keď Nkurunziza oznámil svoje zámery, prišlo počas protivládnych protestov o život najmenej 240 ľudí. Takmer 200.000 ľudí krajinu v obave o svoj život opustilo. V máji došlo v Burundi k pokusu o vojenský prevrat, ktorý však nebol úspešný.
Medzinárodné spoločenstvo varovalo vedenie krajiny, že Burundi by mohlo upadnúť do chaosu, ak bude zabíjanie civilistov pokračovať. Pozorovatelia sa okrem toho obávajú, že súčasná politická kríza v krajine by mohla prerásť do etnických nepokojov. Národnostné zloženie v Burundi je rovnaké ako v susednej Rwande, kde v 90. rokoch došlo ku genocíde.