MOSKVA – Vyše polovica Rusov - 58 percent - sa obáva, že by sa ich príbuzní mohli stať obeťou teroristického útoku, a takmer 48 percent si myslí, že k takémuto incidentu by mohlo dôjsť v blízkej budúcnosti.
Vyplýva to z celonárodného prieskumu verejnej mienky, ktorý realizoval minulý mesiac ruský nezávislý sociologický inštitút Levada na vzorke 1600 dospelých Rusov. Výsledky inštitút zverejnil dnes, informovala o nich agentúra DPA.
Tri štvrtiny opýtaných (76 percent) považujú militantnú organizáciu Islamský štát (IS) za schopnú zorganizovať teroristický útok proti ruským občanom. Na druhej strane len jedna štvrtina z nich (26 percent) sa obáva podobnej hrozby zo strany extrémistických skupín z Čečenska či z iných častí nepokojného Kaukazu.
Takmer všetky veľké teroristické útoky, ku ktorým došlo v Rusku počas uplynulého desaťročia, sú pritom spájané práve s kaukazskými teroristickými skupinami, pripomenula DPA. Mnohí z týchto militantov však v súčasnosti pravdepodobne bojujú práve na strane IS.
Ruský prezident Vladimir Putin ešte minulý mesiac vyslovil odhad, že na Blízkom východe bojuje na strane IS 5000-7000 ruských občanov. Rusko zároveň v septembri začalo s intenzívnym bombardovaním pozícii IS a ďalších extrémistických skupín v Sýrii.
Sinajská odnož IS sa zároveň prihlásila k zodpovednosti za pád ruského lietadla s 224 cestujúcimi na palube, ku ktorému došlo 31. októbra na Sinajskom polostrove. Havária je doposiaľ najsmrtiacejšou v histórii ruského komerčného letectva, pričom takmer všetky obete boli Rusi.