Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Hrozivá správa pre Veľkú Britániu: Má jedno z najhorších zdravotníctiev, Slováci, buďte ešte radi!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

LONDÝN - Veľká Británia má jeden z najhorších systémov zdravotnej starostlivosti v rozvinutom svete. Tvrdí to najnovšia správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), podľa ktorej sa ostrovania v tejto oblasti nemajú čím chváliť, práve naopak. Staré dobré slovenské zdravotníctvo.

Bolí vás hlava? Dajte si Nurofen. Bolia vás zuby? Dajte si nurofen. Bolí vás brucho? Dajte si nurofen. Asi tak nejako častokrát vyzerá zdravotná starostlivosť v Británii. Niekedy máte pocit, že ste prišli do lekárne a nie k odborníkovi, ktorý má za sebou dlhoročné štúdium medicíny. No nezľahčujme a poďme pekne po poriadku. 
 
OECD skúmala úroveň zdravotnej starostlivosti v 34 rozvinutých krajinách a svoje zistenia publikovala vo svojej výročnej správe Health at a Glance. Prišla na to, že i štáty, ktoré by na prvý pohľad nemali mať v tomto smere väčšie problémy, sa majú za čo hanbiť. Verdikt znie, že britské nemocnice sa potýkajú s nedostatkom personálu a taktiež zdravotníckeho zariadenia, a že ľudia prakticky v dôsledku chronického nedostatku investíciíumierajú zbytočne. Tieto slová asi nepotešia premiéra Davida Camerona, ktorý popiera zníženie finančnej podpory pre NHS (Britská štátna poisťovňa), hoci čísla hovoria presný opak. 
 
 
Úroveň britského zdravotníctva správa OECD ohodnotila horšie ako napríklad toho v Turecku, Portugalsku či Poľsku a rovnako ako toho v Čile. Aby sa vyrovnalo štandardu v ostatných krajinách, muselo by v ňom pracovať približne o 75-tisíc lekárov a zdravotných sestier viac. Priemerný počet sestier a lekárov na tisíc ľudí v krajinách OECD je 9,1, resp. 3,3, v Británii je to len 8,2, resp. 2,8. V deviatich štátoch, vrátane Grécka, Talianska a Portugalska pripadá na jedného obyvateľa dokonca viac lekárov či sestier. Prijatie potrebného počtu personálu by NHS ročne stálo päť miliárd libier. 
 
Hrozivá správa pre Veľkú
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: thinkstock.com)
 
Británia za ostatnými štátmi zaostáva vo viacerých kľúčových oblastiach, jednou z nich je napríklad prevencia voči obezite - až každý štvrtý Brit je v priemere obézny. Taktiež pokuľháva v štatistike prežitia po stanovení diagnózy pre rôzne typy rakoviny. Spojené kráľovstvo obsadilo 21. miesto z 23 porovnávaných krajín v prežití rakoviny krčka maternice, 20. miesto z 23 v prežití rakoviny prsníka a hrubého čreva a 19. miesto z 31 štátov v prežití mŕtvice. Na OECD neurobili Briti dojem ani v oblasti prevencie. Správa ich vyzýva na boj proti vysokej miere fajčenia, škodlivej konzumácie alkoholu, proti obezite a takisto k zníženiu predčasnej úmrtnosti, pretože vo všetkých týchto oblastich je Británia vysoko nad priemerom krajín OECD. 
 
Hrozivá správa pre Veľkú
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: thinkstock.com)
 
"Problém s NHS je momentálne taký, že nemajú čas na nejaké zlepšenie. Namiesto toho, aby sa venovali tomu, ako veci zlepšiť, strácajú čas zbytočnosťami," povedal námestník riaditeľa zamestnanosti, práce a sociálnych vecí OECD Mark Pearson. Podľa neho v rámci britskej zdravotnej starostlivosti dostanete len to, za čo si zaplatíte. Problém je aj v nedostatočne kvalifikovanom zdravotnom personále. Chrbticu pracovnej sily v britských nemocniciach tvoria lekári juniori, zatiaľ čo vysoko kvalifikovaných doktorov je značne menej. Preto sa nezriedka stáva, že pacient namiesto riadneho odborného vyšetrenia dostane do ruky len recept. 
 
Chváli si naopak Spojené kráľovstvo vyslúžilo za pokrytie očkovacích vakcín, napríklad proti chrípke. "I tak ale stále zbytočne umiera príliš veľa životov, pretože kvalita britskej zdravotnej starostlivosti sa nezlepšuje dostatočne rýchlo," píše sa v správe. 
 
Hrozivá správa pre Veľkú
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: thinkstock)
 
Hovorca ministerstva zdravotníctva vylučuje, že by NHS neposkytovala dostatočnú starostlivosť. "Z NHS sa stane najbezpečnejší systém zdravotnej starostlivosti na svete, preto sme do nej investovali desať miliárd libier. Vieme, že existujú oblasti, v ktorých sa musí zlepšiť, ale pracujeme na tom. Už sa nám podarilo navýšiť počet lekárov a zdravotných sestier. Správa OECD poukazuje aj na množstvo ukazovateľov, ktoré jej môže celý svet závidieť," vyhlásil. Tak, ešte stále si myslíte, že slovenské zdravotníctvo je jedna veľká katastrofa?
 
Žijete vo Veľkej Británii a máte negatívne skúsenosti s tamojším zdravotníctvom? Napíšte nám svoje zážitky na adresu tipy@topky.sk. Za všetky vopred ďakujeme! 
Viac o téme: Britské zdravotníctvo
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu