BEJRÚT - Konflikty na Blízkom východe a v severnej Afrike bránia v školskej dochádzke najmenej 13 miliónom detí, varoval dnes Detský fond OSN (UNICEF). V správe nazvanej Vzdelávanie pod paľbou analyzoval vplyv násilností na školopovinné deti na deviatich územiach vrátane Sýrie, Iraku, Jemenu a Líbye, kde mimo školský systém vyrastá celá generácia detí. A varoval, že strata generácie detí povedie k nárastu radikálnosti, migrácie a neistej budúcnosti regiónu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Regionálny riaditeľ UNICEF Peter Salama zdôraznil, že utečenci prichádzajúci do Grécka a Talianska na lodiach utekajú najmä pred ozbrojeným konfliktom v Sýrii a v menšom rozsahu tiež v Iraku. Utečenci často hovoria, že ich hlavnou prioritou je, aby ich deti získali vzdelanie a budúcnosť, a mnohé krajiny v regióne nie sú toto základné ľudské právo schopné zabezpečiť.
Štúdia sledovala tiež situáciu v Libanone, Jordánsku a Turecku - krajinách, ktoré susedia so Sýriou a ktoré prijali veľké množstvá utečencov, ale aj v Sudáne a na palestínskych územiach.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo mnohé deti nemôžu chodiť do školy, sú útoky na školské budovy. Ďalším dôvodom je, že školy sú využívané ako núdzové prístrešia pre rodiny utečencov alebo ako základne pre bojovníkov, uviedol UNICEF.
V Sýrii, Iraku, Jemene a Líbyi je uzavretých takmer 9000 škôl, ktoré nie je možné využiť na vzdelávanie, pokračuje správa UNICEF. Tisíce učiteľov v regióne sa vzdali práce v strachu o svoj život, ktorý súčasne bráni rodičom, aby posielali svoje deti do škôl. Krajiny, ktoré prijali veľa utečencov, sa boria s problémami, pretože ich vzdelávacie systémy neboli vytvorené na také množstvo detí.
Salama zdôraznil, že ide o najväčší presun veľkého množstva ľudí od druhej svetovej vojny. Deti, ktoré nechodia do školy, môžu skončiť pri ilegálnej práci, často zarábajú na živobytie pre svoje rodiny. Hrozí im zneužívanie a je možné ich oveľa ľahšie naverbovať do ozbrojených skupín, upozornil.
Výskum UNICEF ukázal, že deti sa stávajú bojovníkmi v čoraz mladšom veku, zatiaľ čo študenti a učitelia sú zabíjaní, unášaní a väznení.
"Sme na pokraji straty celej generácie detí na Blízkom východe a v severnej Afrike. Musíme vystupňovať svoje úsilie, inak sa ujma, ktorú sme kolektívne spôsobili deťom z tohto regiónu, stane nezvratnou a dlhodobou," citovala Salamu agentúra Reuters.