PEKING - Zatiaľ čo svet sleduje grécku krízu, na druhej strane zemegule sa schyľuje k oveľa väčšiemu nebezpečenstvu. V prípade Grécka sa hrá o niekoľko miliárd, v Číne ide o bilióny. Masívny nárast špekulatívnych investícií vyhnal ceny akcií do astronomických výšok. Teraz však prichádza tvrdý pád a ľudia prichádzajú o neuveriteľné peniaze.
Ľudia špekulovali za požičané peniaze
Trh nesmierne narástol, ľudia začali špekulatívne investovať, podľa niektorých odhadov to bolo až 20 miliónov ľudí. To nafúklo cenu akcií a bublina sa začala nafukovať. Výpredaj na čínskom akciovom trhu odštartoval po tom, čo sa indexy od vlaňajšieho novembra do polovice tohto júna viac ako zdvojnásobili. Od polovice júna akcie v Číne klesli o 30 percent. To znamená, že drobní investori mohli prísť o bilióny eur.
China's stockmarket is down, but economic stability is not in peril. Why then the panic? http://t.co/KVRjtS9vRW pic.twitter.com/RDQZass5WE
— The Economist (@TheEconomist) July 9, 2015
Za prudkým vzostupom stáli najmä drobní investori, využívajúci k nákupom akcií vypožičané peniaze. Prepad za posledné tri týždne už zmazal väčšinu ziskov predošlých ôsmich mesiacov. No napriek tomu, oproti minulému roku je akciový trh podľa časopisu The Economist stále v zisku o 80 percent.
Nová hračka pre Číňanov
Zatiaľ čo mnoho jeho rovesníkov si užíva úspech pri hraní on-line videohier, Li Shengyao, 21 ročný poslucháč univerzity financií a ekonomiky v Šanghaji, dal radšej prednosť adrenalínu, aký ponúka akciový trh. Sám seba opisuje ako krátkodobého obchodníka, ktorého "prsty nedokážu zastaviť rozkazy."
Do strany nie, radšej na burzu
Čínska vládnuca komunistická strana bola silným zástancom toho, aby verejnosť investovala na jej rastúcom akciovom trhu. Štátom kontrolované médiá dokázali povzbudiť kohokoľvek, aby sa nevzdal nákupu akcií v dobrých či zlých časoch.
Vláda prijala mimoriadne opatrenia
Čínska komisia pre reguláciu cenných papierov zakázala všetkým akcionárom s podielom v niektorej z firiem vyšším ako päť percent v nasledujúcich šiestich mesiacoch predávať akcie. Toto opatrenie má zmierniť tlak na akciových trhoch v Číne.
Zákaz sa vzťahuje aj na výkonných predstavitelov firiem a členov správnej rady, ktorí majú akcie, bez ohľadu na veľkosť podielu, ktoré vlastnia. Komisia na svojich internetových stránkach varovala, že prísne zakročí voči všetkým akcionárom, ktorí toto pravidlo porušia, napísala agentúra Reuters. Zatiaľ, čo tisícky čínskych investorov prišli o svoje úspory kvôli prepadu na akciových trhoch, vodcovia krajiny zostali akosi ticho.
Opatrenia nepomáhajú, spôsobili chaos
Čína sa už dlhšiu dobu snaží zastaviť prepad akciových trhov, žiadne z opatrení však zatiaľ nepomohlo. Vláda okrem iného pozastavila primárne ponuky akcií, nakupuje akcie prostredníctvom štátnych fondov a poskytla úvery maklérskym firmám, aby ich prinútila nakupovať akcie. Znížila tiež poplatky z obchodovania. Úrady tiež už pozastavili obchodovanie s viac ako polovicou firiem obchodovaných na dvoch hlavných burzách v Číne.
Väčšie riziko ako grécka kríza
Podľa niektorých globálnych investorov by mohol prepad čínskych akcií predstavovať pre svetové hospodárstvo väčšie riziko ako súčasná kríza v eurozóne. Analytici spoločnosti Bank of America Merrill Lynch predpokladajú, že pokles čínskeho trhu povedie k ďalšiemu spomaleniu hospodárskeho rastu, k poklesu firemných ziskov a k zvýšenému riziku finančnej krízy.