BERLÍN - Nemecko je odhodlané rokovať s Gréckom o riešení jeho dlhovej krízy "do poslednej minúty". Vyhlásil to v piatok Peter Altmaier, šéf úradu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Dohodu medzi Gréckom a jeho veriteľmi označil za stále možnú, Atény však musia predložiť rozumný návrh reforiem. Blízky spolupracovník nemeckej kancelárky zároveň vyjadril presvedčenie, že Grécko bude svoju krízovú situáciu nakoniec riešiť podobným spôsobom, ako to v nedávnej minulosti robili Španielsko, Portugalsko alebo Írsko.
Lídri štátov eurozóny sa v pondelok stretnú na krízovom summite v snahe odvrátiť štátny bankrot Grécka. Štvrtkové rokovania ministrov financií eurozóny skončili bez dohody o uvoľnení finančnej pomoci pre Grécko výmenou za ekonomické reformy.
Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc. Od EÚ a MMF Atény získali dva úverové programy v celkovom objeme zhruba 240 mld. eur. Poslednú splátku z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť až do zhodnotenia reformných plánov novej vlády. Rozhovory viaznu na nezhodách medzi Gréckom a veriteľmi týkajúcich sa rozpočtových cieľov, dôchodkov a reforiem na trhu práce. Platobná neschopnosť hrozí Grécku už koncom tohto mesiaca, kedy majú Atény splatiť MMF dlžnú čiastku v celkovej výške 1,6 mld. eur.
Tsipras verí, že existuje riešenie krízy
Existuje riešenie gréckej dlhovej krízy, ktoré krajine umožní vrátiť sa k hospodárskemu rastu a zároveň zostať členom eurozóny. Uviedol to dnes vo svojom vyhlásení grécky premiér Alexis Tsipras. Informovala o tom agentúra Reuters.
Tsipras tiež privítal mimoriadny summit eurozóny, ktorý predseda Európskej rady Donald Tusk zvolal na pondelok 22. júna v snahe odvrátiť bankrot Grécka. "Pondelkový summit lídrov je pozitívnym vývojom na ceste k dohode," povedal Tsipras s tým, že všetci, ktorí stavili na krízu a hrôzostrašné scenáre zistia, že stavili zle. "Existuje riešenie založené na rešpektovaní pravidiel Európskej únie a demokracie, ktoré umožní Grécku vrátiť sa k rastu," dodal.
Tusk zvolal mimoriadny summit hláv štátov a vlád eurozóny po tom, ako štvrtkové (18.6.) rokovania ministrov financií menovej únie, (tzv. Euroskupiny) v Luxemburgu nepriniesli žiadny výsledok. Oznámil to šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, ktorý skonštatoval, že dohoda s Gréckom je v nedohľadne. A dodal, že grécky minister financií Janis Varufakis predložil veľmi málo opatrení, ktoré možno považovať za dôveryhodné a seriózne. Podobne aj podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis uviedol, že na schôdzke ministrov financií eurozóny v Luxemburgu k dohode nedošlo.