LONDÝN - Správa Úradu pre národné štatistiky po najnovšom prieskume uvádza, že tretina migrantov z východnej Európy vykonáva manuálnu prácu a vnímajú ich ako nízkokvalifikovanú pracovnú silu. Zvyčajne zastávajú miesta, ktoré nevyžadujú žiadne vzdelanie a Briti sa obávajú oslabovania ekonomickej sily krajiny.
Podľa prieskumu Úradu pre národné štatistiky pracuje na nízkokvalifikovaných miestach až 872-tisíc prisťahovalcov z východnej Európy, kam v analýze zaradili aj Slovensko. Na miestach, ktoré nevyžadujú žiadne špeciálne znalosti alebo schopnosti, pracuje približne 318-tisíc migrantov. Zhruba polovica z východoeurópskych prisťahovalcov pracuje v administratíve, predaji či službách zákazníkom alebo vo výrobe. Reč je predovšetkým o ľuďoch, ktorí pricestovali zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Estónska, Litvy a Slovinska, teda z krajín, ktoré do EÚ vstúpili v roku 2004. Do prieskumu však boli zahrnutí aj Rumuni či Bulhari, uvádza Daily Mail.
Belgickí stavebníci sú znepokojení: Inzerát o lacných majstroch zo Slovenska!
Správa Úradu pre národné štatistiky zároveň upozornila, že prílev zahraničnej pracovnej sily znižuje platy domácim a britskí politici zvažujú obmedziť migráciu nízkokvalifikovaných pracovníkov z Európskej únie, hoci majú u britských zamestnávateľov dobré meno. Zamestnanci z východnej Európy majú veľmi dobrú povesť pre ich pracovnú morálku, ale skutočnosť, že prichádzajú s nízkou kvalifikáciou, vyvoláva otázky o ich prínose pre britskú ekonomiku, vyplýva z analýzy. Británia by tak chcela do krajiny prilákať viac kvalifikovaných migrantov na úkor tých, ktorí nemajú dostatočné schopnosti alebo vzdelanie. Britská vláda sa tak bude snažiť dohodnúť na reformách s EÚ, ktorými by krajina stratila atraktivitu pre lacnú pracovnú silu. Jedným z návrhov je obmedzenie daňových úľav, ktoré navyšujú nízke mzdy alebo obmedzenie nároku na sociálne dávky.