JERUZALEM - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes po niekoľkých hodinách platnosti zrušil nariadenie, na základe ktorého Palestínčania zo Západného brehu cestujúci za prácou do Izraela od dnešného rána nesmeli pri návrate domov používať rovnaké autobusy ako Izraelčania. Informovala o tom agentúra AP aj izraelské médiá.
Opatrenie malo byť pilotným projektom, ktorý mal trvať tri mesiace. V súlade s ním Palestínčania, ktorí pracujú v Izraeli, smeli od dnešného dňa pri návrate z práce domov použiť ten istý hraničný priechod ako pri ceste do práce. Okrem toho by nesmeli nastupovať ani do autobusov využívaných obyvateľmi Judey a Samárie, ale len do "palestínskych" autobusov.
Podľa izraelského rozhlasu sa predpokladá, že iniciátorom projektu bol minister obrany Moše Jaalon. Cieľom opatrenia bolo zlepšiť kontrolu Palestínčanov smerujúcich do Izraela a späť a znížiť bezpečnostné riziko.
Rozhlas však súčasne spresnil, že armáda bola proti takejto separácii. Podľa nej totiž práve prítomnosť Palestínčanov v autobusoch, naopak, znižovala riziko, že by sa mohli stať terčom útokov. Podľa AP opatrenie kritizoval aj vodca izraelskej opozície Jicchak Herzog. Nariadenie, ktoré malo len krátku životnosť, bolo zrejme výsledkom dlhoročného lobingu židovských osadníkov zo Západného brehu.
Mordechaj Jogev, poslanec za náboženskú stranu Židovský domov, vysvetlil, že "Palestínčanov autobusmi cestuje tak veľa, že v nich nie je miesto pre Izraelčanov". Dodal, že Izraelčanky vrátane vojačiek boli často terčom sexuálnych útokov zo strany Palestínčanov. Jogev jednoznačne odmietol tvrdenie, že opatrenie by bolo prejavom segregácie. "V žiadnom prípade nejde o apartheid. Len situácia už bola neznesiteľná," vysvetlil.
Podľa najnovších údajov izraelskej národnej banky na území Izraela pracuje legálne asi 92.000 Palestínčanov.