HONGKONG - Po prasacej chrípke, ktorá od svojho prvého epidemického rozšírenia dodnes nie je zažehnaná ani na Slovensku, varujú vedci pred ďalším strašiakom. Vírus H7N9 podľa nich znova ožíva a kedykoľvek môže zmutovať do nebezpečnej ľudskej formy!
Kmeň vtáčej chrípky H7N9, ktorý môže infikovať ľudí, vedcov znepokojuje. Vírus sa totiž šíri ďalej a má potenciál prepuknúť do pandémie, pretože po celej Číne naďalej pretrváva, myslia si odborníci. „Ak nebudú prijaté účinné kontrolné opatrenia, H7N9 bude pretrvávať a možno očakávať jeho rozšírenie mimo pôvodnú oblasť," upozornili podľa Daily Mail vedci v časopise Nature.
Vírusom vtáčej chrípky sa prvý raz infikoval človek v marci 2013, od tej doby sa ním nakazilo takmer 600 ľudí v Číne, Hongkongu, Malajzii či v Kanade a 212 z nich zomrelo, informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V roku 2013 sa zdalo, že vírus postupne utíchne aj vďaka rýchlym ochranným opatreniam, ale infekcie u ľudí opäť vzrástli v priebehu minulého a začiatkom tohto roka.
Vedci z medzinárodného tímu Hongkonskej univerzity pod vedením Yi Guana sledovali vývoj a rozšírenie vtáčej chrípky po celej Číne a dospeli k záveru, že vírus často podlieha mutáciám a mohol by sa rozvinúť do pandémie. Množstvo jej nových genetických variantov sa totiž šíri prostredníctvom kurčiat po celej krajine.
Napriek tomu, že riziko spojené s H7N9 sa podľa virológov nezmenilo, analýza čínskych vedcov poukázala na potrebu zvýšenej ostražitosti a obmedzenie priameho kontaktu medzi ľuďmi a kurčatami v rámci ochrany verejného zdravia.