PRAHA/BRATISLAVA – Česká Štátna veterinárna správa vydala varovanie v súvislosti s výskytom obávaného ochorenia, ktoré sa zo zvierat môže preniesť na človeka. Zisťovali sme, či majú dôvod na obavy aj Slováci a ako sa môžeme pred ochorením chrániť.
Podľa slov hovorcu českej Štátnej veterinárnej správy Petra Pejchala sa v posledných dvoch júlových týždňoch rozšíril vysokopatogénny vírus vtáčej chrípky subtypu H7N7 v britskom grófstve Lancashire a nemeckom okrese Emsland v Dolnom Sasku, uviedol portál TN.cz. Na nemeckej farme hlásili 14 infikovaných kurčiat, ktoré prestali znášať a postupne chradli a v Británii uhynulo až 36-tisíc nakazených zvierat. V českom chove sa naposledy objavila vtáčia chrípka pred ôsmimi rokmi a informácie o jej novom výskyte v susednej krajine vyvolali rozrušenie. Hoci sa vtáčia chrípka z voľne žijúceho vtáctva na človeka preukázateľne neprenáša, prenos vírusu z chovnej hydiny na človeka bol dokázaný a môže byť sprevádzaný závažnými zdravotnými komplikáciami nakazeného.
KĽDR ohlásila objav všelieku: Toto by mohlo spasiť aj ich južných susedov
Ako Topkám povedal František Kostolanský z Virologického ústavu SAV, „najčastejším hostiteľom vtáčej chrípky sú divo žijúce vodné vtáky, napríklad kačice. Môže sa však stať, že niektorý z kolujúcich subtypov vírusu môže z hydiny preskočiť aj na cicavce – napríklad na tulene, veľryby, dokonca ja na človeka“. Boli však zaznamenané prípady, keď sa vírus preniesol na mačku, psa alebo tigra, informovala Paulína Komárová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Jeden z prvých takýchto subtypov bol H5N1, ktorý sa objavil v juhovýchodnej Ázii a mal na svedomí smrť 50 percent nakazených ľudí. Podobne sa správal aj subtyp H7N9, ktorý sa minulý rok takisto preniesol na človeka.
Imunita nestačí
Slovenský virológ upozornil, že človeka pred prenosom vtáčej chrípky z infikovanej hydiny silná imunita neochráni v prípade kontaminovanej vody alebo vzduchu. Vírus napáda svojho hostiteľa cez dýchaciu sústavu a môže vyvolať závažné zdravotné komplikácie. Medzi jeho klinické prejavy patria dýchacie komplikácie (sťažené dýchanie, kašeľ, kýchanie, chrapot, výtok z nosa), ďalej opuch hlavy a viečok, ako aj hnačka, prípadne svalové kŕče a poruchy pohybu, uviedla Komárová. Niekedy sa vírus môže maskovať ako bežná chrípka, ale v mnohých prípadoch u človeka vyvoláva ťažké komplikácie s rizikom fatálnych následkov. Našťastie, „vírus nie je prenosný z človeka na človeka“, ubezpečil Kostolanský.
Naposledy sa vysokopatogénna vtáčia chrípka vyskytla v rámci krajín Európskej únie (EÚ) v Nemecku začiatkom januára 2015, neskôr aj v Bulharsku, ale prenos na človeka v EÚ nebol v tomto roku zaznamenaný. Štátna veterinárna a potravinová správa SR vykonáva v tejto súvislosti pravidelný monitoring hydiny a voľne žijúceho vtáctva.