FERGUSON – Americká polícia, politickí lídri aj aktivisti sa pokúšajú upokojiť vlnu napätia po tom, ako vo štvrtok večer postrelili dvoch policajtov v meste Ferguson v štáte Missouri, informovala o tom dnes agentúra AP.
Dvoch policajtov postrelili pred policajnou stanicou počas demonštrácie, ktorá bola reakciou na odstúpenie policajného šéfa vo Fergusone Toma Jacksona. Ten svoj post opustil vzhľadom na zistenia z vyšetrovacej správy amerického rezortu vnútra o rasovej zaujatosti miestnej polície.
Podľa najnovších vyjadrení veliteľa polície okresu St. Louis Jona Belmara v súvislosti so štvrtkovou demonštráciou predviedli na výsluch niekoľkých ľudí po tom, ako sa špeciálny tím odborníkov zameral na jeden z domov neďaleko miesta streľby. Všetkých vypočúvaných však neskôr prepustili a nikoho nezadržali.
Dosiaľ neznámy útočník strieľal z ručnej zbrane. Výstrely zasiahli 41-ročného a 32-ročného policajta - prvého do ramena a druhého, ktorý mal na hlave prilbu s odhalenou časťou tváre, trafila guľka do pravého líca tesne pod okom. Belmar tiež uviedol, že útočník strieľal z pravdepodobnej vzdialenosti 110 metrov a vzhľadom na prítomnosť zhruba 20 policajtov nemusel cielene mieriť práve na dvoch zranených príslušníkov.
Americký minister spravodlivosti Eric Holder streľbu vo Fergusone odsúdil a označil ju ako "zbabelý čin" a "ohavný útok". Vlaňajšie zastrelenie 18-ročného Michaela Browna vo Fergusone vyvolalo v USA vlnu protestov a násilia. Afroameričania a ďalší obyvatelia Fergusonu žiadali trestné stíhanie belošského policajta Darrena Wilsona za vraždu alebo zabitie. Jeho zástancovia však tvrdili, že na Browna strieľal v sebaobrane.