MOSKVA - Konstantin Ustinovič Černenko bol generálny tajomník Ústredného výboru (ÚV) Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ). Zomrel pred 30 rokmi 10. marca 1985 po 13 mesiacoch vo funkcii.
Ústredný výbor Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) iba deň po jeho úmrtí zvolil za svojho nového generálneho tajomníka Michaila Gorbačova. Navodzuje to dohady, že tento krok bol vzhľadom na zdravotný stav hlavy Sovietskeho zväzu pripravovaný dlhšie. Černenko sa narodil 24. septembra 1911 v obci Bolšaja Tes v Krasnojarskom kraji ešte za cárskeho Ruska. Ako člen Komsomolu, mládežníckej organizácie komunistickej strany sa podieľal na násilnej kolektivizácii na ruskom vidieku a na potieraní kulakov. Rok slúžil v Červenej armáde na čínskych hraniciach.
Členom strany sa stal v roku 1931. Po vyškolení za straníckeho propagandistu sa počas stalinských represálií postupne dostal na čelo propagandistického oddelenia v Krasnojarsku. Počas nacistickej invázie do Sovietskeho Ruska bol politrukom. Po absolvovaní moskovskej politickej vysokej školy sa ako skúsený člen strany stal v Moldavsku šéfom propagandy miestnej komunistickej strany. Tu pôsobil v rokoch 1948 až 1956. V tom čase si vytvoril dobré vzťahy s Leonidom Brežnevom, ktorý ho neskôr pritiahol do Moskvy do straníckej centrály. Keď sa Brežnev v roku 1960 dostal na čelo strany, urobil Černenka šéfom svojho tímu. Členom ústredného výboru strany sa Černenko stal v roku 1971 a miesto v politbyre zaujal v roku 1977.
Konzervatívec Černenko sa neustále pohyboval v blízkosti Brežneva, stal sa jeho poradcom a bol považovaný aj za jeho nástupcu. Po Brežnevovej smrti sa mu však nepodarilo dať dokopy dostatok podporovateľov a na čelo strany sa 12. novembra 1982 dostal bývalý šéf obávanej KGB (výbor pre štátnu bezpečnosť, tajná služba bývalého Sovietskeho zväzu) Jurij Andropov a Černenko zaujal post straníckeho ideológa a teoretika. Andropov bol však už vtedy v osídlach vážnej choroby a v nasledujúcom roku v auguste zomrel. O pol roka (vo februári 1984) sa Černenko dostal do kresla generálneho tajomníka Komunistickej strany ZSSR aj na čelo prezídia Najvyššieho sovietu, ktoré bolo kolektívnou hlavou štátu Sovietskeho zväzu.
Tak ako jeho predchodca bol v tom čase už vážne chorý. Jeho krátke obdobie vládcu Sovietskeho impéria býva hodnotené ako nevýrazné a bez pozoruhodných udalostí. Jeho osobný život sa tiež odohrával mimo pozornosti verejnosti, Černenkovu manželku a dcéru mnohí po prvýkrát videli až na pohrebe.