WASHINGTON - Dvaja vplyvní americkí senátori obvinili nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda z "neospravedlniteľnej" ústupčivosti voči Rusku v ukrajinskej kríze. Informovala o tom agentúra DPA.
"Kancelárka Nemecka a prezident Francúzska, za podpory prezidenta Spojených štátov, po prvý raz za sedem desaťročí legitimizujú rozdelenie zvrchovanej krajiny v Európe," uviedli republikáni John McCain a Lindsey Graham vo vyhlásení zverejnenom v utorok vo Washingtone.
Podľa senátorov je "neospravedlniteľné" podporovať dohodu o prímerí, zatiaľ čo Rusko a jeho "zástupcovia" - ukrajinskí separatisti - "stupňujú svoje nekompromisné obliehanie Debaľceve".
McCain, predseda senátneho výboru pre ozbrojené sily, a Graham súčasne zopakovali výzvu, aby vláda amerického prezidenta Baracka Obamu dodala obrannú výzbroj ukrajinskej armáde.
Merkelová minulý týždeň vo Washingtone znova zdôraznila svoje stanovisko, že vyzbrojovanie vládnych jednotiek na Ukrajine by len vystupňovalo konflikt. Obama na spoločnej tlačovej konferencii s kancelárkou uviedol, že dodávanie obrannej výzbroje je možnosťou.
McCain a Graham odmietli trvanie západných lídrov na tom, že konflikt na východe Ukrajiny nemá vojenské riešenie. "Vladimir Putin si to evidentne nemyslí," napísali vo vyhlásení. Varovali, že pri absencii západnej vojenskej podpory pre ukrajinské sily "je Ruskom vnútené vojenské riešenie presne to, čo sa bude naďalej odvíjať na Ukrajine, práve tak, ako to bolo v častiach Gruzínska a Moldavska".
Senátori okrem toho apelovali na vyradenie Ruska z medzinárodného systému výmeny informácií o finančných transakciách SWIFT.
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Jen Psakiová obvinenia senátorov odmietla s tým, že každý člen Obamovho bezpečnostného tímu "ostáva oddaný presnému opaku", teda pomoci Ukrajine a zabezpečeniu zachovania jej zvrchovanosti a územnej celistvosti.
Hovorkyňa naznačila, že možnosť vojenskej podpory Ukrajiny je stále otvorená. Obamova vláda je však podľa nej presvedčená, že "vstúpenie do zástupnej vojny s Ruskom nie je v záujme Ukrajiny ani v záujme... medzinárodného spoločenstva", citovala ju DPA.
Kanada uvalila nové kolo protiruských sankcií
Kanada uvalila dnes nové kolo sankcií voči Rusku ako odpoveď na jeho podporu proruských separatistov na východe Ukrajiny.
Sankcie postihujú okrem iných aj poprednú ruskú energetickú spoločnosť Rosnefť a šéfa veľkého ruského technologického a zbrojného konglomerátu Rostec.
Kanada, ktorá koná v koordinácii s Európskou úniou a Spojenými štátmi, zaviedla sankcie celkovo voči 37 ruským a ukrajinským jednotlivcom, ako aj 17 ruským a ukrajinským spoločnostiam, napísala agentúra Reuters.
Kanadský premiér Stephen Harper, ktorý verejne ostro vystupuje voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi v súvislosti s podľa neho očividným zasahovaním do záležitostí Ukrajiny, povedal, že Kanada je v prípade potreby pripravená podniknúť aj viac krokov.
"Pokiaľ Rusko neprestane s eskaláciou konfliktu a odmietne mierové riešenie, zaplatí ešte vyššiu cenu," dodal Harper.
Kanadské opatrenia sú namierené okrem iných aj voči najväčšiemu hráčovi ruského ropného priemyslu - významnej energetickej spoločnosti Rosnefť - a voči blízkemu spojencovi prezidenta Putina, výkonnému riaditeľovi štátneho technologického a zbrojného konglomerátu Rostec Sergejovi Čemezovovi.