MOSKVA - Nové sankcie Západu voči Krymskému polostrovu sú "kolektívnym trestom" pre tamojších obyvateľov, ktorí sa v marcovom referende vyslovili za pripojenie k Rusku. Uviedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré podľa agentúry Reuters pripravuje protiopatrenia.
"Zavedenie nových jednostranných sankcií voči Krymskej republike a mestu Sevastopol zo strany USA a EÚ je priamym dôkazom toho, že Západ uznáva rozhodnutie Krymčanov znovu sa pripojiť k Rusku ako jednomyseľné a dobrovoľné. To je dôvod, prečo sa (Západ) rozhodol pre kolektívny trest," uviedol rezort diplomacie.
USA a EÚ prijali tento týždeň tvrdšie opatrenia týkajúce sa investícií na Kryme, cieliac najmä na jednotlivcov, turizmus a ťažbu energetických komodít v Čiernom mori. "Je smutné, že krajiny, ktoré sa nazývajú demokratickými, sa v 21. storočí uchyľujú k takýmto krokom," doložil Kremeľ v tlačovom vyhlásení.
Marcové referendum, ktoré Ukrajina a západné štáty považujú za protiprávne, sa skončilo 97-percentnou podporou verejnosti pre pripojenie sa Krymu k Ruskej federácii. Prezident Vladimir Putin následne podpísal dekrét o anexii. Západ sankcie neskôr rozšíril aj ohľadom proruských separatistov v Donbase.