Utorok7. január 2025, meniny má Bohuslava, Atila, zajtra Severín

Krajiny severnej Európy sa dohodli: Vojenská príprava proti Rusku

Ilustračné foto
Ilustračné foto

OSLO - Osem krajín severnej Európy sa dnes dohodlo na posilnení vzájomnej spolupráce s cieľom čeliť zvýšenej vojenskej aktivite Ruska v čase konfliktu na východe Ukrajiny.

Ministri obrany severských a pobaltských štátov sa na schôdzke v nórskej metropole Oslo dohodli na zintenzívnení výmeny spravodajských informácií a rozšírení cezhraničných cvičení svojich leteckých síl. 

Šéf britského rezortu obrany Michael Fallon v tejto súvislosti obvinil Rusko z pravidelného porušovania medzinárodných letových pravidiel. Moskva sa tiež podľa jeho slov snaží o zastrašovanie, keď vysiela svoje lietadlá až do blízkosti Írska a Portugalska. 

"NATO od začiatku tohto roku zaznamenalo vyše 100 zachytení (ruských stíhačiek), čo je trikrát viac než v roku 2013 a to sa tento rok ešte neskončil. Nedovolíme Rusku, aby pokračovalo v narušovaní nášho vzdušného priestoru," vyhlásil Fallon.  

Británia podľa neho ponúkla, že v roku 2015 rozšíri misie svojich stíhačiek Typhoon aj na ochranu letového priestoru pobaltských štátov. Severské krajiny zase požadujú viac spravodajských informácií o ruských vojenských aktivitách. 

Ministri ôsmich krajín sa zhodli na tom, že "kroky Ruska na Ukrajine sú absolútne neprijateľné a porušujú základné princípy medzinárodného práva", uviedla šéfka nórskeho rezortu obrany Ine Marie Eriksen Söreidová.

Súčasne ale zdôraznila, že napriek zvýšenej aktivite ruskej armády severské krajiny nevnímajú priamu vojenskú hrozbu zo strany Moskvy. 

Dohoda z Osla počíta aj s rozšírením existujúcej spolupráce medzi leteckými silami Fínska, Švédska a Nórska aj na Dánsko a na celý vzdušný priestor severských štátov. NATO zase pomôže pobaltským republikám pri zlepšovaní ich vojenských kapacít. 

Holandské stíhačky zachytili ruské lietadlo nad pobaltskými štátmi

Dve holandské bojové stíhačky F16 zachytili v stredu večer ruské transportné lietadlo Iljušin, ktoré narušilo vzdušný priestor Estónska a Litvy. Iljušin po vzlietnutí holandských stíhačiek pokračoval v lete smerom na ruskú exklávu Kaliningradskú oblasť. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie holandského ministerstva obrany.  Holandské lietadlá sú súčasťou síl Severoatlantickej aliancie dohliadajúcich na vzdušný priestor nad pobaltskými štátmi.

Kaliningradská oblasť leží medzi členskými štátmi NATO Poľskom a Litvou. Medzi Ruskom a Kaliningradom ležia aj ďalšie členské štáty NATO Lotyšsko a Estónsko.  

Tento rok, počas ostro eskalujúceho napätia medzi Západom a Moskvou v súvislosti s krízou na Ukrajine, zachytili stroje Severoatlantickej aliancie vyše 100 ruských lietadiel, čo je trikrát viac oproti roku 2013.

Spojenecké jednotky hlásia zvýšenú úroveň ruskej vojenskej aktivity vo vzdušnom priestore nad Baltským morom. Minulý mesiac vzlietli holandské F16-ky, aby eskortovali štyri ruské bombardéri.

Ruský prezident Vladimir Putin sa zaviazal oživiť národné ozbrojené sily, ktoré oslabila hlboká ekonomická kríza po rozpade Sovietskeho zväzu. Akúkoľvek agresiu namierenú voči Severoatlantickej aliancii poprel. Členské štáty NATO zvýšili vojenskú ostražitosť voči Rusku po vypuknutí ukrajinskej krízy začiatkom roka. 

Osem krajín severnej Európy sa dnes dohodlo na posilnení vzájomnej spolupráce s cieľom čeliť zvýšenej vojenskej aktivite Ruska v čase konfliktu na východe Ukrajiny. Ministri obrany severských a pobaltských štátov sa na schôdzke v nórskej metropole Oslo dohodli na zintenzívnení výmeny spravodajských informácií a rozšírení cezhraničných cvičení svojich leteckých síl.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu