Pondelok4. november 2024, meniny má Karol, zajtra Imrich

Mladá žena sa bránila proti násilníkovi: Úrady ju nechali nemilosrdne popraviť

Rejhana Džabbáriová
Rejhana Džabbáriová (Zdroj: SITA)

TEHERÁN - Iránske úrady dnes popravili mladú Iránku počas medzinárodnej kampane na odloženie výkonu jej trestu smrti obesením. Oznámila to iránska štátna agentúra IRNA. Teraz dvadsaťšesťročná žena bola odsúdená za to, že v roku 2007 zabila nožom muža, ktorý sa ju podľa nej snažil sexuálne zneužiť.

Obeťou bol chirurg, ktorý kedysi pracoval pre ministerstvo informácií. Zatknutá dievčina bola v prvých mesiacoch po zatknutí držaná v izolácii, bez možnosti hovoriť s právnikom či rodinou, uviedla medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International. Súd v roku 2009 sa podľa organizácie konal po "jednoznačne nedostatočnom" vyšetrovaní. Expert OSN už skôr dospel k záveru, že súd nevzal do úvahy všetky dôkazy a že Džabbáriová urobila priznanie pod nátlakom. 

Kampaň na internete za odloženie jej popravy a konania nového spravodlivejšieho súdu, do ktorej sa zapojil aj rad iránskych umelcov a ďalších osobností, sa v posledných mesiacoch zdala úspešná a obesenie mladej ženy zástancov ľudských práv zaskočilo. Úrady vysvetlili, že tvrdenie o konaní v sebaobrane sa nepreukázalo a rodina obete trvala na výkone trestu. 

Spojené štáty popravu mladej ženy odsúdili. "Objavili sa vážne pochybnosti o spravodlivom procese a okolnostiach tohto prípadu, vrátane správ o priznaniach, ktoré boli urobené pod hrozbou násilia," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Jennifer Psakiová. Ostrý nesúhlas s rozsudkom vyjadrila Británia a námestník britského ministerstva zahraničia Tobias Ellwood vyzval Teherán na zrušenie najvyššieho trestu. Amnesty International v súvislosti s prípadom hovorí o "urážke spravodlivosti". 

Kritika sporného výkonu trestu v Iráne zaznela aj z Prahy. "Som veľmi otrasený dnešnou správou o poprave mladej iránskej ženy Rejhany Džabbáriovej. Vykonanie trestu smrti na žene, ktorá sa mala previniť tým, že obhajovala svoju dôstojnosť a česť, navyše v situácii, keď zďaleka nie všetky otázky ohľadom jej odsúdenia boli zodpovedané, považujem za čin zasluhujúci to najhlbšie opovrhnutie," uviedol šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek. 

V Iráne platí islamské právo šaría, podľa ktorého sa autori vraždy, znásilnenia, ozbrojenej lúpeže, obchodu s drogami a nevery spravidla odsudzujú na trest smrti. V roku 2013 bolo v Iráne podľa OSN popravených najmenej 500 ľudí, predovšetkým kvôli drogám.

 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu