NEW YORK – Starosta New Yorku Bill de Blasio v noci nadnes potvrdil, že lekárovi Craigovi Spencerovi, ktorý sa nedávno vrátil do mesta zo západnej Afriky, diagnostikovali vírus ebola. Informovala o tom agentúra AP s tým, že ide o prvý prípad eboly v New Yorku.
Podľa starostu nie je dôvod, aby sa obyvatelia mesta obávali. "Newyorčania, ktorí (vírusu) neboli vystavení, nie sú vôbec v ohrození," konštatoval. Spencer (33) pôsobil v rámci humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc v Guinejskej republike, v jednej z troch západoafrických krajín najviac zasiahnutých ebolou.
Spencer sa do New Yorku vrátil pred vyše týždňom. Vo štvrtok ho z jeho bytu na Manhattane prepravil do nemocnice Bellevue špeciálny tím v ochranných odevoch. Mal horúčku a gastrointestinálne príznaky. Ďalšie testy vykoná Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), aby potvrdilo zistenia.
Detektívi medzitým zisťujú, s kým bol Spencer v kontakte. Lekár priznal, že sa viezol metrom aj taxíkom ešte predtým, ako sa začali u neho prejavovať príznaky vírusu. Agentúra Reuters medzitým informovala, že jedna z troch osôb, ktoré boli v úzkom kontakte so Spencerom, je v nemocnici.
V Mali a Libanone potvrdili prvé prípady eboly
Africký štát Mali potvrdil vo štvrtok prvý prípad eboly. Podľa agentúry Reuters tak ide o šiesty západoafrický štát, v ktorom zaregistrovali nákazu. Malijský minister zdravotníctva Ousmane Kone v štátnej televízii oznámil, že pacientom v západnej provincii Kayes je dvojročné dievčatko, ktoré nedávno pricestovalo zo susednej Guinejskej republiky, kde ebola vypukla.
Podľa agentúry AP dievčatko doviezli v stredu do nemocnice v meste Kayes, kde krvné testy potvrdili vírus. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že ebola zabila už najmenej 4877 ľudí a 9936 sa ňou nakazilo. Senegalu a Nigérii sa podarilo zabrániť šíreniu eboly, zavlečenej cestujúcimi, jej epidémia však naďalej sužuje Libériu, Sierru Leone a Guineu.