ANKARA/ISTANBUL – Utorkové demonštrácie kurdskej menšiny a jej sympatizantov na podporu mesta Kobané obkľúčeného jednotkami organizácie Islamský štát (IS) prerástli v Turecku do zrážok s políciou, ktoré si vyžiadali najmenej 14 obetí na životoch a mnoho zranených.
Demonštrácie v Turecku sprevádzali násilnosti - demonštranti podpaľovali autá a autobusy, ničili obchody, budovali cestné zátarasy a barikády, podpaľovali pneumatiky a útočili na policajtov zápalnými fľašami. Polícia v niektorých mestách - napríklad v Istanbule - proti nim použila slzotvorný plyn a vodné delá. Ako na svojej webovej stránke informoval denník Hürriyet, v Istanbule i Ankare situáciu skomplikovali aj protidemonštrácie tureckých nacionalistov, ktorí útočili na kurdských aktivistov. V kurdských oblastiach na juhovýchode krajiny sa zasa rozpútali potýčky medzi kurdskými aktivistami a príslušníkmi islamistického hnutia Hizbullah, ktoré sympatizuje s IS, spresnila turecká agentúra Firat. Podľa nej si tieto incidenty vyžiadali niekoľko obetí na životoch.
V súvislosti s vyostrením situácie, a to najmä v oblastiach obývaných Kurdmi, úrady vyhlásili zákaz nočného vychádzania v niekoľkých okresoch v niekoľkých provinciách na juhovýchode Turecka. Podľa agentúr Anadolu a Dogan ide o provinciu Mardin, Van, Siirt a Diyarbakir - tam dnes zostali zavreté všetky školy a boli zrušené všetky lety.
Utorkové protesty v Turecku boli súčasťou demonštrácií, ktoré sa konali v rôznych častiach Európy na podporu kurdských obrancov mesta Kobané na severe Sýrie. To je už niekoľko dní zovreté v obkľúčení jednotiek IS. Demonštranti protestovali aj proti postoju tureckej vlády i vlád západných štátov, ktoré sú podľa nich voči IS málo razantné.
Ako pripomenula agentúra AP, v západných krajinách žije mnoho Kurdov, z ktorých časť odcestovala do Sýrie, aby sa pridali k jednotkám kurdskej domobrany bojujúcim s IS. Situácia je mimoriadne vyhrotená najmä v Turecku, kde Kurdi už viac ako 30 rokov bojujú za uznanie svojej nezávislosti a kde najnovší vývoj udalostí v susednej Sýrii sledujú s obzvlášť veľkým znepokojením. Účastníci demonštrácií vo viacerých tureckých mestách obvinili vládu v Ankare z kolaborovania s IS, ktorej jednotky sa na severe Sýrie zmocnili desiatok prevažne Kurdmi obývaných dedín a teraz sa snažia dobyť aj Kobané.
Kurdskí demonštranti sa v utorok zhromaždili aj pred budovou Európskeho parlamentu v Bruseli a neskôr do nej vtrhli, dožadujúc sa dôraznejšieho zapojenia Európskej únie do boja proti džihádistom z IS, ktorí cielene prenasledujú a zabíjajú členov kurdskej menšiny v Iraku a Sýrii.
Ďalšie protesty Kurdov boli v Holandsku, Francúzsku, Rakúsku či Švédsku, ako aj na Cypre, v Nórsku a Fínsku. Kurdskí aktivisti sa počas nich domáhali účinnejšej pomoci pre kurdské oddiely domobrany, najmä dodávok ťažkých zbraní, a posilnenia vojenskej spolupráce s kurdskými Oddielmi ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú najsilnejšou kurdskou polovojenskou formáciou.