DALLAS – Muž nakazený vírusom ebola, ktorý je hospitalizovaný v nemocnici v americkom Dallase, je v kritickom stave. S odvolaním sa na Texaskú presbyteriánsku nemocnicu o tom dnes informovala agentúra Associated Press.
Nemocnica neposkytla o stave Thomasa Erica Duncana žiadne ďalšie informácie. Predchádzajúce správy hovorili o Duncanovom vážnom, ale stabilizovanom stave. Americké zdravotnícke orgány informovali o tom, že približne 50 ľudí, s ktorými Duncan prišiel v USA do styku, je z preventívnych dôvodov monitorovaných. Deviati z nich majú vysoké riziko nákazy. U žiadnej z monitorovaných osôb sa neprejavili príznaky ochorenia.
Tímy pre zneškodňovanie nebezpečných materiálov medzitým dekontaminovali byt, v ktorom sa Duncan v Dallase zdržiaval. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pacient vyhľadal lekársku pomoc šesť dní po tom, ako 20. septembra prišiel do Texasu. O dva dni na to bol prijatý na izolované oddelenie Texaskej presbyteriánskej nemocnice. Duncan pricestoval do USA z Libérie na západe Afriky, pričom najskôr letel do Bruselu a odtiaľ na Dullesovo letisko neďaleko Washingtonu, kde prestúpil na let do Dallasu.
Lekára, ktorého vyliečili z eboly, opäť hospitalizovali
Amerického lekára a misionára Richarda Sacru, ktorý úspešne absolvoval liečbu nákazy vírusom ebola, opäť hospitalizovali. S odvolaním sa na lekárske centrum pri Massachusettskej univerzite o tom informovala agentúra AP. Podľa miestnych lekárov je však nanajvýš nepravdepodobné, že by išlo o recidívu eboly. V každom prípade Sacra, ktorého do nemocnice prijali s infekciou dýchacích ciest a zápalom spojiviek, zostane v karanténe až kým sa nevylúči možnosť nákazy ebolou. Výsledky príslušných vyšetrení sa očakávajú v priebehu jedného až dvoch dní.
Sacra, 51-ročný pôrodník z Bostonu, bol tretím pacientom v Spojených štátoch, u ktorého sa potvrdila ebola. Ebolou sa nakazil na lekárskej misii v nemocnici v Libérii. Sacru liečili experimentálnym liekom nazvaným TKM-Ebola, ktorý vyrobila farmaceutická spoločnosť Tekmira Pharmaceuticals, a zároveň dostal "rekonvalescenčné sérum" vyrobené z protilátok získaných z krvi ďalšieho lekára, amerického misionára Kenta Brantlyho, ktorý ebolu prežil.